fot. sxc.hu / archiwum

23 maja nastąpiło oficjalnie otwarcie pierwszej w województwie pomorskim prywatnej Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów firmy ELWOZ sp. z o.o. Lokalizacja inwestycji w Chlewnicy wpisuje się już obecnie w krajobraz widziany z drogi krajowej S6 pomiędzy Lęborkiem a Słupskiem i sąsiaduje z istniejącą farmą wiatrową oraz biogazownią rolniczą.

fot. sxc.hu / archiwum
fot. sxc.hu / archiwum

Instalacja położona jest na obszarze ok. 22 ha. Powstała w efekcie rozbudowy istniejącej od 2001 roku instalacji zastępczej w m. Chlewnica gm. Potęgowo. Zgodnie z Wojewódzkim Planem Gospodarowania Odpadami 2018 dla województwa pomorskiego jest to Region Północny, w skład, którego wchodzi 21 gmin z terenu sześciu powiatów województwa pomorskiego. Sześć z tych gmin w oparciu o instalację w Chlewnicy (Potęgowo, Sierakowice, Chmielno, Sulęczyno, Czarna Dąbrówka i Damnica) utworzyło w roku 2008 Porozumienie Międzygminne. Region ten liczy ponad 211 tys. mieszkańców nie licząc dużej grupy turystów okresie letnim (Łeba, Kaszuby i Półwysep helski). Rozbudowa instalacji była zaplanowana i zgodna z zapisami aktualnego wojewódzkiego planu gospodarki odpadami.

Instalacja powstała przy wsparciu finansowym Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz środków własnych inwestora. Ambicją właściciela instalacji jest, aby RIPOK Chlewnica sposób maksymalny i uzasadniony ekonomicznie zagospodarowywał wszelkie trafiające do instalacji odpady i do minimum zredukował masę odpadów kierowanych do składowania na kwaterze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.