fot. sxc.hu

EPAM, światowy potentat w branży informatycznej i największy w środkowo-wschodniej Europie dostawca usług z dziedziny tworzenia nowoczesnego oprogramowania, uruchomi kolejny oddział w Polsce. Nowe biuro powstanie w Gdańsku.

fot. sxc.hu
fot. sxc.hu

Programiści z Trójmiasta, których zatrudni inwestor będą tworzyć i rozwijać technologie informatyczne dla klientów z USA i Kanady, ale również z Wielkiej Brytanii oraz Europy Zachodniej.

– Klienci EPAM to szeroki wachlarz firm IT z całego świata, w tym także z 'Doliny Krzemowej’. Nasze zespoły będą ich bezpośrednim partnerem projektowym – mówi Przemysław Fedyczkowski, Dyrektor Zarządzający EPAM Systems w Polsce.

Programiści z Polski już teraz opracowują technologie dla firmy będącej jednym z liderów sektora tzw. 'Big Data’. Wkrótce EPAM w Polsce podejmie również współpracę z liderem instytucji finansowych w Ameryce, którego siedziba mieści się w Nowym Jorku.

Do klientów EPAM należą m.in. : Thomson Reuters, UBS, Microsoft, Oracle, Expedia, Coca-Cola, SAP czy Barclays Capital.

Firma zamierza w Trójmieście obsadzić różne stanowiska m.in. programistów Java, Java Script, .Net oraz specjalistów z zakresu baz danych, analityków biznesowych oraz testerów. Do końca roku 2014 planowane jest zatrudnienie ponad 100 osób, ale długofalowy plan zakłada w Gdańskim biurze firmy etaty dla ponad 500 pracowników na przestrzeni 4-5 lat. – W EPAM, dbamy o pracowników zachęcając do ciągłego rozwoju przy okazji mierzenia się z wciąż nowymi projektami na polu zawodowym – wyjaśnia Dyrektor Fedyczkowski.

– Wybór Pomorza przez kolejną firmę z branży ICT świadczy o tym, iż  stajemy się najważniejszym centrum wysokich technologii w północnej Polsce. To efekt wielu działań, m.in. dostosowywania do potrzeb rynku pracy profilu kształcenia na uczelniach wyższych, wspierania młodych firm, a także dobrze działającego systemu obsługi inwestorów zagranicznych. Chciałbym podkreślić, że przy obecnie dużej konkurencji w pozyskiwaniu inwestycji,  profesjonalna obsługa zagranicznych firm ma często kluczowe znaczenie. Firma EPAM może liczyć na dalszą opiekę partnerów inicjatywy Invest in Pomerania – mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Inwestycja firmy EPAM wpisuje się w trend rozwoju sektorów strategicznych pomorskiej gospodarki. – To co wyróżnia sektor ICT/ITO w Trójmieście, to różnorodność kompetencji poszukiwanych przez inwestorów – zarówno już obecnych w regionie jak i rozpoczynających dopiero swoją działalność – tłumaczy Michał Kacprowicz, Project Manager sektora ICT w Invest In Pomerania.

– Sektor informatyczny w Gdańsku rozwija się intensywnie od wielu lat. Potwierdzeniem tej tendencji jest fakt, że EPAM, kolejna ważna na tym rynku amerykańska firma, zdecydowała się ulokować w naszym mieście. Jestem przekonany, że to duża liczba utalentowanych programistów oraz dostępność nowoczesnych powierzchni biurowych na naszym rynku, były jednym z czynników, które wpłynęły na pozytywną decyzję inwestora- mówi Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska.

Jak zauważa Przemek Fedyczkowski, wybór Trójmiasta na nową siedzibę firmy podyktowany jest różnorodnymi względami. Ważną kwestią są zasoby aglomeracji – trzy prężne i współdziałające miasta dysponujące 1.2 miliona mieszkańców, a pośród nich bogaty i zróżnicowany ‘ekosystem’ firm i pracowników IT, jak również duża społeczność studentów z licznych trójmiejskich szkół wyższych zapewnia ciągły dopływ młodych talentów niezbędny do rozwoju każdej firmy.

– Inną ważną kwestią jest fakt kooperacji między trójmiejskimi firmami, co jest wspaniałą odmianą w stosunku do naszej dotychczasowej lokalizacji i EPAM chce stać się częścią tego środowiska sprzyjającego prosperowaniu firm i ludzi – dodaje Przemek Fedyczkowski. – Dzięki bliskości do krajów Nordyckich i Wielkiej Brytanii, z której bardzo łatwo podróżuje się do USA, Trójmiasto stanowi dla firmy okno na inne kraje, ich firmy, kadrę i klientów, przyciąga obcokrajowców i napływ rozmaitych umiejętności, języków obcych, innowacyjności i nowych perspektyw.

Inwestycja została zrealizowana przy wsparciu Miasta Gdańska, Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego InvestGDA oraz Agencji Rozwoju Pomorza, współpracujących w ramach inicjatywy Invest in Pomerania.

– Mam kilkuletnie doświadczenie we współpracy z Invest in Pomerania przy różnych projektach. Jest to partner oferujący fachowe doradztwo, którego działania charakteryzuje wysoka skuteczność i profesjonalizm – mówi Michał Lisiecki, Dyrektor gdańskiego oddziału firmy Epam Systems.

-Już od początku procesu wyboru miejsca Trójmiasto było brane pod uwagę, jednakże to rozległa współpraca z Project Managerem Invest in Pomerania, który był bardzo zaangażowany w dostarczenie nam wszelkiej informacji i pomocy niezbędnej do podjęcia końcowej decyzji przesądziła sprawę – dodaje Przemek Fedyczkowski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.