wikipedia.org

Słowiński Park Narodowy znalazł się wśród 225 nowych projektów LIFE+, które Komisja Europejska dofinansuje kwotą 282 mln euro. Projekty wybrano spośród 1468 złożonych wniosków.

wikipedia.org
wikipedia.org

30 kwietnia Komisja Europejska zatwierdziła 225 projektów LIFE+, które spłynęły niemal z całej Europy. Na liście projektów objętych dofinansowaniem znalazł się również wniosek złożony przez Słowiński Park Narodowy pn. „Ochrona wybranych siedlisk i gatunków priorytetowych Ostoi Słowińskiej PLH220023 i Pobrzeża Słowińskiego PLB220003 Etap I” (akronim LIFENaturaSlowinskaPL).

LIFE+ jest jedynym instrumentem finansowym Unii Europejskiej koncentrującym się wyłącznie na współfinansowaniu projektów w dziedzinie ochrony środowiska. Jego głównym celem jest wspieranie procesu wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska, realizacja polityki ochrony środowiska oraz identyfikacja i promocja nowych rozwiązań dla problemów dotyczących ochrony środowiska. Komisja ogłasza rocznie jeden nabór wniosków w ramach trzech komponentów tematycznych: LIFE+ przyroda i różnorodność biologiczna, LIFE+ polityka i zarządzanie w zakresie ochrony środowiska oraz LIFE+ informacja i komunikacja.

W Polsce dofinansowanie otrzymało 11 projektów na łączną kwotę 28,4 mln euro, z czego aż 21,6 mln euro przyznano w ramach komponentu „LIFE+ przyroda i różnorodność biologiczna”. W tej kategorii uzyskał wsparcie również Słowiński Park Narodowy.

Projekt LIFENaturaSlowinskaPL szacowany jest na 2 100 371 €.  Komisja Europejska przyznała na ten cel 50% jego wartości, tj. 1 050 185 €. Wsparcia w jego realizacji udzielił także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, który dofinansuje zadanie na kwotę 888 764 € (42,31%). 161 422 € stanowi wkład własny Słowińskiego Parku Narodowego. Rozpoczęcie projektu zaplanowane jest na 1 stycznia 2015 r., a jego zakończenie na 31 grudnia 2019 r.

Celem projektu jest przywrócenie właściwego stanu siedlisk, aby zapewnić odpowiednią ochronę ptaków wodno-błotnych na polderach jeziora Gardno, zwiększyć drożność rzeki Łupawy przez budowę przepławki przy elektrowni wodnej w Smołdzinie i poprawić funkcjonowanie naturalnych procesów fluwialnych w dolinie Łupawy.

W ramach projektu zostanie również zbudowana platforma, która będzie umożliwiała obserwację ptaków na polderach bez ingerencji w siedlisko. Zaplanowano także szereg działań edukacyjno-informacyjnych skierowanych do społeczności lokalnej tj. organizację warsztatów edukacyjnych dla dzieci i dorosłych, konkursy i festyny z atrakcyjnymi nagrodami, wystawy oraz konferencję, która będzie zorganizowana na zakończenie projektu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.