fot. Tadeusz Urbaniak / Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA

Dworzec Morski – przyszła siedziba Muzeum Emigracji – z dnia na dzień pięknieje. Najpoważniejsze prace na zewnątrz i wokół budynku już się zakończyły.

fot. Tadeusz Urbaniak / Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA
fot. Tadeusz Urbaniak / Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA

Znajdujący się pod niezwykle znaczącym adresem – ul. Polska 1 – Dworzec Morski ujmuje bielą odnowionej elewacji. Już w grudniu 2013 roku powróciły na nią płaskorzeźby orłów, zrekonstruowane według przedwojennego pierwowzoru. Bryła gmachu została uzupełniona o zniszczony podczas wojny narożnik, domykając w ten sposób symetrię kompozycji. Z kolei od strony nabrzeża Francuskiego dobudowano kładkę widokową, symbolicznie nawiązującą do trapu, po którym setki tysięcy Polaków opuszczało ojczyznę. Budynek w tym miejscu zyskał też szklaną ścianę, którą można już oglądać w pełnej krasie.

– Sporo zmieniło się też we wnętrzu Dworca Morskiego. Odbudowano brakujące piętro i galerię, stworzono już docelowy podział pomieszczeń, w których znajdą się salka kinowa, kawiarnia, restauracja, sklepik z pamiątkami i biura Muzeum. Bardzo intensywne prace trwają w Magazynie Tranzytowym, przygotowujące tę przestrzeń do zbudowania w niej wystawy stałej – opowiada Joanna Wojdyło, rzecznik Muzeum Emigracji w Gdyni.

Dobrą okazją, by zobaczyć jak zmienił się Dworzec Morski są wizyty statków pasażerskich, które cumują zwyczajowo przy nabrzeżu Francuskim.

Przebudowa Dworca Morskiego ruszyła w maju 2013 roku. Całkowity koszt inwestycji wynosi 49,3 mln zł, z czego 23,8 mln zł pochodzi ze środków unijnej inicjatywy JESSICA. Muzeum Emigracji w Gdyni zainauguruje swoją działalność w zrewitalizowanym budynku na przełomie 2014/2015 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.