fot. Stowarzyszenie Niebieski Skarb

Marsz dla Autyzmu rozpoczął obchody Światowego Dnia Autyzmu Powiatu Lęborskiego zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Niebieski Skarb”. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w historii Lęborka.

fot. Stowarzyszenie Niebieski Skarb
fot. Stowarzyszenie Niebieski Skarb

We wtorek 2 kwietnia o godz. 17 z ul. Staromiejskiej w kierunku placu Pokoju ruszył prawie 200 osobowy pochód. Przemarszowi towarzyszyły balony, koszulki, wstążeczki – oczywiście wszystko w kolorze „blue”. Marsz otwierał okolicznościowy transparent „Autyzm to nie koniec świata. To po prostu inny świat…”. Na placu kilka osób podzieliło się garścią osobistych refleksji o autyzmie z punktu widzenia rodzica czy nauczyciela. Głos zabrał także Starosta Wiktor Tyburski i Burmistrz Witold Namyślak. Zebranym odczytany został list od Pierwszej Damy Rzeczpospolitej Polskiej Anny Komorowskiej, która patronuje tegorocznym Dniom Wiedzy o Autyzmie. – Badania naukowe jak i doświadczenie praktyków jednoznacznie pokazują, że im wcześniej postawiona diagnoza, im szybciej rozpoczęta terapia, tym szansa na poprawę funkcjonowania autystycznego dziecka rośnie, dlatego niezmiernie ważne pozostaje rozpowszechnianie, w szczególności wśród rodziców i osób sprawujących opiekę i młodzieży, informacji pozwalających na wczesne rozpoznanie niepokojących objawów. Istotne jest także szerzenie wiedzy na temat autyzmu w społeczeństwie i tworzenie dogodnych warunków dla rozwoju, edukacji i pracy osób z autyzmem. Namawiam do wspierania osób i instytucji działających w tym obszarze – pisała do uczestników marszu Anna Komorowska.

Po Marszu w intencji osób i rodzin dotkniętych problemem zaburzeń autystycznych w Sanktuarium św. Jakuba Ap. odprawiona została Msza Św. Wieczorem, gdy zaszło słońce, podobnie jak w wielu na miejscach na świecie symbolicznie podświetlono na niebiesko budynek lęborskiego Muzeum.

– Chcieliśmy by nasze działania pogłębiły wrażliwość mieszkańców na problemy osób z zaburzeniami autystycznymi. Ta grupa społeczna często spotyka się  z brakiem zrozumienia i akceptacji ze strony otoczenia. Codzienne, zwykłe relacje międzyludzkie są utrudnione przez nietypowe zachowanie osób autystycznych – wyjaśnia prezes „Niebieskiego Skarbu” Agnieszka Pujsza-Pomorska. – Dzień Autyzmu był także lekcją tolerancji oraz pokazaniem, że wśród nas żyje wiele rodzin z tym problem. Wiele tych młodych ludzi uczęszcza do placówek oświatowych na terenie Lęborka. Bywa, że spotykają się z niezrozumieniem rówieśników, a poza szkołą – sąsiadów, znajomych, a czasem i niestety własnej rodziny.

W czwartek w kinie „Fregata” odbył się bezpłatny seans obsypanego nagrodami filmu reż. Bodo Koxa „Dziewczyna z szafy”, tematycznie związanego z funkcjonowaniem w społeczeństwie osób z zaburzeniami autystycznymi.

Piątek 4 kwietnia na sali audiowizualnej ZSM-I odbyła się duża konferencja pn. „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem”. Nim głos zabrali specjaliści rozstrzygnięto konkurs na gazetkę szkolną „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”. Udział w im wzięło 12 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Powiatu Lęborskiego. Zaangażowanych w tworzenie gazetek szkolnych zostało 60 uczniów i 13 opiekunów, a pośredni kontakt z powstałymi gazetkami miało ponad 3000 osób. Pomysłów było wiele, w kilku przypadkach i było to bardzo wartościowe doświadczenie w grupach projektowych pracujących nad gazetkami były osoby z zaburzeniami autystycznymi.

– Sześcioosobowe grupy (5 uczniów i opiekun) miały za zadanie przygotować gazetkę szkolną o autyzmie i udokumentować swoją pracę na zdjęciach. Celem konkursu jest wzbudzenie zainteresowania dzieci i młodzieży problemami osób cierpiących na autyzm i ich rodzin oraz kształtowanie tolerancyjnych postaw wobec tych osób – wyjaśnia przewodnicząca jury Magdalena Parulska.

Pierwszym prelegentem Konferencji była Małgorzata Marszałek– uznany superwizor Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gdańsku z wykładem „Autyzm, a Zespół Aspergera”. Z kolei Magdalena Czerniak, pedagog specjalny w  Ośrodku Wczesnej Interwencji w Gdyni zaprezentowała prelekcję pt. „Nietypowe zabawki”, a w niej przykłady kreatywnego wykorzystania ogólnodostępnych przedmiotów i rodzajów zabaw w pracy z dziećmi autystycznymi.

Miłe słowa do Lęborka przywiózł koordynator programu „Zrozumieć Autyzm” Leszek Bartoszewski, gratulując młodemu stażem Stowarzyszeniu Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb” osiągnięć i rozmachu obchodów Światowego Dnia Autyzmu Powiatu Lęborskiego. Warto przypomnieć, że wizyta p. Bartoszewskiego 9 kwietnia 2013r. w Lęborku i zachęta skierowana do uczestników spotkania informacyjnego o autyzmie była impulsem do samoorganizacji i założenia Stowarzyszenia „Niebieski Skarb”. Jego krótką historię i działalność przedstawiła prezes Stowarzyszenia Agnieszka Pujsza-Pomorska. Konferencję o autyzmie zakończyła prezentacja Przedszkola Specjalnego powstającego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lęborku. Dyrektor placówki Danuta Rybak przedstawiła warunki skorzystania z oferty przedszkola, oraz możliwości jakie oferuje.

Uczestnicy Konferencji mogli zapoznać się ofertą książek specjalistycznych o autyzmie będących w zbiorach Biblioteki Pedagogicznej w Lęborku oraz wziąć udział w kiermaszu książek Wydawnictwa „Harmonia”.

 To były pracowite dni i tygodnie. Członkowie „Niebieskiego Skarbu” samodzielnie wykonali ok. 400 niebieskich wstążeczek – symbol solidarności z osobami autystycznymi, które 2 kwietnia rozdaliśmy w przedszkolach i szkołach, urzędach i instytucjach społecznych – mówi Małgorzata Krzyżaniak z zarządu Stowarzyszenia. – Myślę, że z czasem takie symboliczne okazywanie wsparcia będzie coraz popularniejsze, a problemy osób autystycznych na dobre trafią do świadomości społecznej.

Wydarzenia Światowego Dnia Autyzmu Powiatu Lęborskiego odbyły się dzięki dofinansowaniu ze środków Powiatu Lęborskiego, a wśród podmiotów współfinansujących lub współorganizujących jest Burmistrz Miasta Lęborka, Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”, Komitte Für Nothilfe z Limburga, Muzeum w Lęborku, Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku oraz Wydawnictwo HARMONIA.

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.