fot. nadesłane

W malutkiej wiejskiej szkółce w Starej Hucie niedaleko Staniszewa już po raz dziewiąty odbył się finał literacko – plastycznego konkursu „Kaszubskie Madonny” organizowanego dla uczniów okolicznych szkół podstawowych przez Stowarzyszenie „Akademia Głodnica” oraz Kartuskie Centrum Kultury.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży dziedzictwem kulturowym, zachęta do twórczego działania, zwrócenie uwagi na lokalne miejsca kultu. Ciekawostką jest fakt, że w konkursie nie przyznaje się pierwszego, drugiego, trzeciego itd. miejsca, ale równorzędnie nagradza grupę laureatów, którzy otrzymują pamiątkowe dyplomy oraz jednakowe, zawsze bardzo atrakcyjne nagrody.

W tym roku były to „Baśnie” Jana Drzeżdżona ufundowane przez Starostwo Kartuskie i Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie z Gdańska. Należało stworzyć komiks, a więc taką formę plastyczną, w której ważna też była treść umiejętnie opisana za pomocą logicznego ciągu rysunków i dialogów. Obawy, że takie ograniczenie spowoduje mniejszą ilość nadsyłanych prac, gdyż w poprzednich latach byliśmy dosłownie zalewani kopertami i paczkami z dziełami małych artystów okazały się nieuzasadnione. Na konkurs przysłano aż 151 komiksów, a komisja konkursowa nagrodziła 56 dzieci ze szkół w: Bączu, Głodnicy, Koloni, Kożyczkowa, Łapalic, Mirachowa, Niepoczołowic, Pobłocia, Pomieczyńskiej Huty, Sierakowic, Staniszewa, Szopy, Strzepcza oraz Starej Huty.

Uroczystość finałowa konkursu rozpoczęła się w ostatnią środę października od inscenizacji spektaklu „U progu 700- lecia Strzepcza” autorstwa nauczycielek ze Starej Huty, Renaty Kos (scenariusz) i Agnieszki Burda (reżyseria) wykonanego przez uczniów tutejszej szkoły. Następnie Aleksandra Maciborska- Pytka, dyrektor Kartuskiego Centrum Kultury i Halina Bobrowska, prezes Stowarzyszenia „Akademia Głodnica” wręczyły dyplomy i nagrody dla laureatów, opiekunów uczniów oraz szkół uczestniczących w konkursie.

Na koniec uroczystości wszyscy laureaci pozowali do pamiątkowej fotografii, oglądali nagrodzone komiksy i częstowali się słodkościami przygotowanymi przez gospodarzy.

Wystawa pokonkursowa z pięknymi pracami sławiącymi kaszubskie madonny, również wspaniałą średniowieczną rzeźbę Maryi z Dzieciątkiem ze strzepskiego kościółka jest wzbogaceniem uroczyście obchodzonego pięknego jubileuszu Strzepcza- 700- lecia parafii, do której należy Stara Huta.

Halina Bobrowska- prezes Stowarzyszenia „Akademia Głodnica”

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.