fot. SzmonZ

W Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie poświęcone kondycji miejsc pamięci narodowej w województwie pomorskim. Do dyskusji wojewoda pomorski Ryszard Stachurski zaprosił m.in. przedstawicieli uczelni wyższych, muzeów oraz Instytutu Pamięci Narodowej. W posiedzeniu uczestniczyli również Pomorski Kurator Oświaty i Pomorski Konserwator Zabytków.

fot. SzmonZ
fot. SzmonZ

Podkreślano, że na terenie naszego województwa znajduje się wiele niezewidencjonowanych miejsc pamięci. Często są to zapomniane i niszczejące pomniki, mogiły czy tablice upamiętniające ważne historyczne wydarzenia. Ludzie, którzy dbali o te miejsca i pielęgnowali pamięć o związanych z nimi wydarzeniach powoli odchodzą. Problemem warto zainteresować więc ludzi młodych, miłośników historii.

Wojewoda poinformował, że dobrym rozwiązaniem byłoby stworzenie ewidencji takich miejsc. O pomoc w jej przygotowaniu zwrócił się do uczestników spotkania. Ich wykaz, wraz z opisami mógłby w przyszłości być publikowany na stronie internetowej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego i na bieżąco uaktualniany.

Wojewoda Ryszard Stachurski zwracał uwagę, że do opieki nad miejscami pamięci warto zachęcać młodzież szkolną oraz środowiska akademickie. Podczas lekcji historii nauczyciele powinni mówić również o wydarzeniach, które rozgrywały się w najbliższej okolicy.

O tym, że temat ten cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży świadczy choćby liczba zgłoszeń do realizowanego przez Wojewodę Pomorskiego konkursu „Miejsce pamięci narodowej w mojej gminie”. Chęć udziału w konkursie zadeklarowało do tej pory 230 uczniów z 31 pomorskich gimnazjów. Termin nadsyłania prac mija 25 października. Aby znaleźć się w finale uczniowie powinni przygotować atrakcyjne opracowanie historyczne dotyczące miejsca, czy wydarzenia. Komisja konkursowa ma jednak nadzieję, że uczestnicy dołączą plik ciekawostek, a może dotrą do świadków danego wydarzenia, twórców, inicjatorów, historyków, słowem tych którzy materiał wzbogacą o nieznane jeszcze fakty. Zwycięzców konkursu poznamy 11 listopada br.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.