mat. prasowe

Już wkrótce Gdynia zyska nowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. W dawnych budynkach dworku, stajni i hipoterapii w Parku Kolibki powstaje przestrzeń, w której artyści będą realizować projekty na styku designu, street-artu, architektury, ekologii i technologii. Symboliczny początek działalności w sobotę 12 października podczas imprezy pod nazwą POP-UP: Kolibki – Parapetówka.

mat. prasowe
mat. prasowe

Choć ośrodek artystyczny w Kolibkach nie ma jeszcze oficjalnej nazwy, wiadomo już co się będzie w nim działo. Realizatorzy projektu – stowarzyszenie Traffic Design, Biuro Kreacja, Fab Lab Trójmiasto i fundacja Architektura Plus – chcą zamienić park i stojące tam budynki w miejsce tętniące artystycznym życiem.

– Na początek zmieni się charakter dawnego budynku hipoterapii, w którym ulokuje się pracownia Fab Labu i powstanie przestrzeń na prowadzenie warsztatów. Tworzymy kreatywną społeczność, która daje ludziom dostęp do miejsca i narzędzi potrzebnych do prototypowania nowych technologii i zbudowania wszystkiego. No prawie – śmieje się Maciej Wojnicki z Fundacji Fab Lab Trójmiasto.

– Jesteśmy projektem niekomercyjnym i sami budujemy urządzenia, których potem używamy do tworzenia kolejnych. Zbudowaliśmy już drukarki 3D i wycinarki CNC, z których w naszej pracowni może skorzystać każdy, by stworzyć to, co sam wymyśli. Oczywiście, po krótkim przeszkoleniu – tłumaczy.

To jednak nie wszystko. Już w listopadzie ruszy cykl warsztatów, wystaw i spotkań z artystami. Traffic Design, znany przede wszystkim z organizacji festiwalu murali, przeprowadzi warsztaty sztuki miejskiej. Będzie to mieszanka nauki projektowania graficznego, tradycyjnych technik graffiti, tworzenia wlepek, szablonów oraz plakatów, a także alternatywnych działań w przestrzeni miejskiej – mówi Michał Lech z Traffic Design.

Z kolei Biuro Kreacja przygotowuje zajęcia dla młodzieży i dorosłych zainteresowanych designem. Przybliżymy zagadnienia związane z projektowaniem produktu oraz jego metodologią, specyfiką produkcji masowej i jednostkowej. Chcemy pokazać, jak ciekawe i twórcze może być projektowanie nowego produktu – zapowiada Dorota Terlecka reprezentująca Biuro Kreacja.

Do najmłodszych, którzy kiedyś pójdą śladami Daniela Libeskinda czy Oskara Niemeyera skierowane są zajęcia Akademii Młodego Architekta ArchiTAK!, organizowane przez Fundację Architektura Plus. Będą to semestralne cykle z zakresu projektowania architektonicznego i kształtowania krajobrazu dla dzieci i młodzieży z gdyńskich szkół i zajęcia pozaszkolne dla uczestników indywidualnych – opowiada Anna Wróbel-Johnson, architekt krajobrazu Fundacji Architektura Plus.

W dalszych planach ośrodka artystycznego w Kolibkach jest również wykorzystanie dworku, stajni, wozowni oraz innych obiektów na terenie zespołu dworsko-parkowego. Mają tam powstać pracownie artystyczne, galeria oraz kawiarnia. Projekt, którego opracowanie trwało ponad półtora roku, ma angażować zarówno mieszkańców Gdyni, jak i artystów i stać się nowoczesną, kulturalną wizytówką miasta – tłumaczy Maja Wagner, radna, która koordynowała przygotowanie projektu z ramienia miasta. Trzeba bowiem zaznaczyć, że jest to projekt finansowany z budżetu Gdyni.

Symboliczne rozpoczęcie działalności ośrodka nastąpi 12 października. Artyści zapraszają na imprezę pod nazwą POP-UP: Kolibki – Parapetówka. Na jeden wieczór Dworek, Wozownia i budynek hipoterapii zamienią się w wielką galerię malarstwa, fotografii, designu i technologii. Twórcy tacy jak Anita Wasik, Uwaga Inwazja!, Malafor, Massmix, Sainer czy Limo Design otrzymali do dyspozycji przestrzenie, w których zaprezentują swoje prace. Na miejscu odbędą się też koncerty m.in. The Shipyard, Logophonic, Hatti Vatti + Lady Katee czy Tru Funk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.