fot. Wikimedia

IX Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku jako pierwsza i jedyna szkoła w Polsce północnej od roku szkolnego 2013/2014 wdraża nową inicjatywę edukacyjną: w klasie matematyczno-ekonomicznej z nauczaniem języka angielskiego i niemieckiego wprowadza się naukę języka chińskiego,  a także wiedzy  o Chinach – kraju i społeczeństwie.  

fot. Wikimedia
fot. Wikimedia

Zajęcia prowadzone będą  przez kadrę lektorów języka chińskiego oraz ekspertów z zakresu wiedzy  o Chinach. Liceum współpracuje z Wydziałem  Filologii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie powstał właśnie kierunek Sinologia, a także z Kwaterą Główną Instytutu Konfucjusza (Hanban) w Beijing.

Dzięki temu uczniowie IX LO uczyć się będą podstaw języka chińskiego, najnowszej historii Chin, struktury społecznej, systemu norm i wartości w Chinach, historii przemian gospodarczych, a także zasad chińskiego savoir-vivre´u. Zdobędą również wiedzę na temat kultury i sztuki Chin.

– Ten kierunek edukacji to nie tylko efekt rozeznania w trendach rozwojowych i potrzebach rynku gospodarczego, to przede wszystkim ukierunkowanie młodego człowieka na perspektywiczne myślenie zawodowe i konstruktywne przygotowanie się do zmian gospodarczych i społecznych – tłumaczy Hanna Konczakowska-Makulec, dyrektor IX LO.

– Chiny to kraj, który we współczesnym świecie odgrywa niebagatelną rolę: jest potęgą gospodarczą i nietrudno zauważyć jego ekspansję  na świecie. Również na polskim rynku pojawia się coraz większa ilość chińskich inwestorów i  niezależnie od tego czy ktoś zdecyduje się na posadę w chińskim przedsiębiorstwie, czy też zamierza nawiązać współpracę z chińską firmą, umiejętność porozumiewania się w języku chińskim i rozumienie innej kultury jest warunkiem koniecznym kontaktów gospodarczych i kulturalnych – dodaje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.