Fot. GK

W Szymbarku prawdopodobnie padł kolejny rekord Giunnessa: wybudowano tam Największy Koncertujący Fortepian Świata, który swoimi rozmiarami przyćmiewa dotychczas używane instrumenty.

Fot. domydrewniane.org


Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku słynie z zamiłowania do bicia rekordów i kolekcjonowania tego co największe. Mając już najdłuższą deskę właściciel Daniel Czapiewski postanowił wybudować największy fortepian świata, który jednocześnie uczciłby zakończenie obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

Fot. domydrewniane.org

Uroczyste ustanowienie Rekordu Guinnessa odbyło się wczoraj w Szymbarku. Fortepian, który otrzymał nazwę „Stolemowi Klawer” i opatrzony został godłem Gryfa Pomorskiego, okazał się naprawdę imponujący. Ma ponad 6 m długości, 2,5 m szerokości i 1,87 m wysokości. Waży 1,8 tony! Nic dziwnego, że D. Czapiewski wysłał wniosek do Księgi Rekordów o rejestrację Największego Koncertującego Fortepianu Świata.

Budowę instrumentu nadzorował fortepianmistrz Józef Wolf z Kalisza. Instrument jest wzorowany na płycie Stainwey & Sons. Ma też specjalnie dorabiane struny basowe, które nawijane były na przedłużanej nawijarce. Fortepian wykonany został z różnych gatunków sezonowego drewna m.in. świerku, brzozy, sosny i grabu. Co więcej, największy fortepian świata wzbogacono o rejestr organowy o stolëmowym brzmieniu.

Na sześciu nogach fortepianu umieszczono portrety wybitnych polskich muzyków – Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszko, Ignacego Jana Paderewskiego, Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego. To ukłon w stronę ich zasług dla naszej kultury. Bicie rekordu uświetnił koncert wybitnych muzyków m.in. Leszka Możdżera, Andrzeja Laudy i Romana Koperskiego.

3 KOMENTARZE

  1. Oficjalnie to został dopiero zgłoszony do zarejestrowania jako rekord.
    Trochę ściślej droga redakcjo.

  2. KASZUBI POTRAFIA WSZYSTKO
    SA NIE TYLKO PRACOWICI ALE TEZ POMYSLOWI NA SKALE SWIATOWA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.