fot. atlanty.pl

Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku to impreza, która na stała wpisała się w kalendarz wydarzeń tego miasta. Dlatego z radością pragniemy zaprosić na 11. już Dni Kultury Żydowskiej, które rozpoczną się w czwartek 3 października, a potrwają aż do soboty 5. W trakcie trzydniowych spotkań można liczyć na wrażenia filmowe, fotograficzne, literackie, muzyczne i oczywiście… kulinarne.

fot. atlanty.pl
fot. atlanty.pl

Program 11. Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku

3 października, godz. 18.00 – Teatr Rondo
Otwarcie wystawy fotografii Tadeusza Rolke „Sąsiadka”

Pomysł Tadeusza Rolke był prosty: sfotografować nastoletnią dziewczynkę pochodzenia wietnamskiego, tytułową „Sąsiadkę”, w miejscach historycznie związanych z polskimi Żydami. Tytuł „Sąsiadka”, „żydowska” scenografia, ubranie, wreszcie zamieszczony w katalogu komentarz fotografów powoduje, że nawet przeciętnemu widzowi trudno rozminąć się z narzuconą przez artystów interpretacją dzieła. Jednoznaczność nie oznacza w wypadku tych doskonałych kompozycyjnie zdjęć nachalności i przegadania, jakie niejednokrotnie towarzyszyły sztuce tzw. zaangażowanej. Przeciwnie, polityka i historia stanowią istotny kontekst „Sąsiadki”, ale nie dominują nad całością, która skłaniając do refleksji nad granicami tolerancji odwołuje się do codziennego doświadczenia przeciętnego odbiorcy.
(Wstęp wolny)

4 października, godz. 17.00 – Teatr Rondo
Promocja książki „Żyd Wróg odwieczny? Antysemityzm w Polsce i jego źródła” dr Aliny Całej, spotkanie z autorką.
Książka Aliny Całej daleko wykracza poza dotychczasowe prace o polskim antysemityzmie. Autorka postawiła sobie za zadanie nie tylko – jak zwykle to bywa – bardziej lub mniej szczegółowy opis wszelkich działań, wypowiedzi i opinii niechętnych lub wrogich Żydom, ale też wyjaśnienie początków (może nawet należałoby napisać: prapoczątków) niechęci do społeczności żydowskiej.
(Wstęp wolny)

godz. 18.00 – Kino Rejs – Sala Tango
Pokazy pofestiwalowe 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy
(Wstęp wolny)

godz. 18.00 – Kino Rejs
„Wypełnić pustkę” – scenariusz i reżyseria: Rama Burshtein
„Wypełnić pustkę” to fascynujący obrazu chasydzkiej społeczności widzianej oczami młodej kobiety, która musi wybierać pomiędzy pragnieniem serca a rodzinną powinnością. Historia niczym z powieści Jane Austen – ale osadzona w realiach ortodoksyjnych Żydów z Tel Avivu, w świecie sztywnych reguł i wielowiekowej tradycji.
(Bilety: normalny: 15 zł, ulgowy 12 zł)

godz. 18.30 – Teatr Rondo
Pachnące rodzynkami warsztaty kuchni żydowskiej prowadzone przez Joannę Katarzyńska
(Wstęp wolny)

5 października, godz. 18.00 – Kino Rejs – Sala Tango
Pokazy pofestiwalowe 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy
(Wstęp wolny)

godz. 19.00– Teatr Rondo
Koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego

Orkiestrę tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, które to instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej. Orkiestra powstała kilka lat temu w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją „Dybuka” Szymona An-skiego. Od tego czasu trwa fascynująca przygoda młodych ludzi z pogranicznych Sejn z muzyką klezmerską. Dzisiaj to już kolejne pokolenie sejneńskich muzykantów. Ciągle dochodzą nowi, młodsi, zajmując miejsce odchodzących w dorosłe życie kolegów.

Program „Ejbike mame” odwołuje się do bogatej tradycji muzycznej teatru jidysz początku XX wieku. Składały się na nią pieśni w języku jidysz, brzmiące tak samo w kawiarniach i teatrzykach w Warszawie, Wilnie, Paryżu, Buenos Aires i Nowym Jorku.

(Bilety: 20 zł normalny, 10 zł ulgowy)

Organizatorami 11. Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku są: Słupski Ośrodek Kultury – Teatr Rondo, Stowarzyszenie Kulturalny Punkt Zapalny oraz Młodzieżowe Centrum Kultury. Zadanie zostało zrealizowane dzięki pomocy finansowej Województwa Pomorskiego, Miasta Słupsk oraz sponsorów prywatnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.