Fot. GK

Najwięcej wolnych miejsc jest na Uniwersytecie Gdańskim i politechnice. UG poleca m.in. chemię i ochronę środowiska. To tzw.  kierunki zamawiane, na których można otrzymać stypendium oraz płatny staż zawodowy.

Fot. GK
Fot. GK

Na trójmiejskich uczelniach nadal jest kilkaset wolnych miejsc. UG ogłosił dodatkową rekrutację na studia stacjonarne m.in. na historii, historii sztuki, filozofii, religioznawstwie, a nawet  archeologii. – Wolne miejsca są jeszcze na ochronie środowiska, bioinformatyce, chemii, fizyce i fizyce medycznej. Rekrutację przedłużono również na etnofilologii kaszubskiej –  informuje Beata Czechowska-Derkacz, rzeczniczka Uniwersytetu Gdańskiego.

Zdaniem komisji rekrutacyjnej warto zastanowić się nad chemią i ochroną środowiska, ponieważ są to jedyne w tym roku w Polsce dofinansowane kierunki zamawiane, na których można liczyć na stypendium w wys. 1000 zł miesięcznie oraz  płatne staże w firmach.

Także na Politechnice Gdańskiej jest jeszcze prawie 200 wolnych miejsc, m.in. na takich kierunkach, jak: ochrona środowiska (studia w języku angielskim), technologie ochrony środowiska, fizyka techniczna i oceanotechnika.

Najwięcej chętnych było na…

Prawie 44 osoby ubiegały się w tym roku o jedno miejsce na Kryminologii na Uniwersytecie Gdańskim, która jest nowym kierunkiem. To polski rekord tegorocznej rekrutacji na wyższe uczelnie. Poza tym oblegana była medycyna, finanse i filologie.

Dużym powodzeniem cieszyły się też inne wprowadzone w tym roku kierunki. Tuż za Kryminologią znalazło się bezpieczeństwo narodowe z prawie 11 chętnymi na miejsce oraz Sinologia z podobnym wynikiem. Kolejne miejsce zajęła Iberystyka z prawie 10 osobami walczącymi o jedno miejsce.

Również prawie 10 chętnych na jedno miejsce zanotowano na – także nowym kierunku – Zarządzanie instytucjami artystycznymi (tylu chętnych było na specjalność menedżerską, na drugiej specjalności – sceniczno-menedżerskiej zarejestrowano czterech chętnych na miejsce).

Uniwersytet Gdański zaplanował przyjęcie w roku akademickim 2013/2014 ponad 18 tysięcy nowych studentów, w tym ponad 11 tysięcy osób na studia stacjonarne I i II stopnia. Kandydaci mogli składać aplikacje na 60 kierunków studiów.

Wśród kandydatów na Politechnikę Gdańską największą popularnością cieszyły się gospodarka przestrzenna oraz geodezja i kartografia. Na obu tych kierunkach było prawie 5 kandydatów na jedno miejsce. Dużą popularnością cieszyły się też: informatyka – o jedno miejsce walczyło tu prawie czterech kandydatów oraz biotechnologia i energetyka, gdzie chętnych było ponad trzy razy więcej niż miejsc.

Łącznie politechnika przygotowała prawie 7 tysięcy miejsc dla tych, którzy rozpoczną studia jesienią, w tym ponad 5 tysięcy dla osób, które rozpoczną studia stacjonarne I stopnia.

(Źródło: PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.