fot. Wojciech Grzedzinski

Wizyta w skansenie wsi słowińskiej w Klukach rozpoczęła drugi dzień pobytu na Pomorzu prezydenta Bronisława Komorowskiego. Prezydentowi towarzyszyła dziś jego mama dla, której wizyta w Klukach była podróżą sentymentalną. Jadwiga Komorowska na temat Słowińców i Kluk pisała bowiem pracę magisterską.

fot. Wojciech Grzedzinski
fot. Wojciech Grzedzinski

Prezydent Bronisław Komorowski swojej wizyty na Pomorzu nie ograniczył jedynie do spotkania z turystami. Podczas drugiego dnia pobytu nad morzem prezydent odwiedził Kluki, a dokładnie Skansen Wsi Słowińskiej, gdzie spotkał się z pomorskimi muzealnikami.

Prezydentowi od rana towarzyszyła w podróży jego mama. Dla Jadwigi Komorowskiej wizyta w Klukach była prawdziwym powrotem do przeszłości. Jadwiga Komorowska w 1949 r., jako studentka socjologii napisała pracę magisterską pt. „Antagonizm między autochtonami i osadnikami zza Bugu we wsi Kluki na Pomorzu Zachodnim, opracowanie materiałów z badań terenowych przeprowadzonych w lipcu 1948 r.”. Prezydent wraz z matką przekazali tę pracę do zbiorów Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.

– Jestem bardzo szczęśliwa i wzruszona wizytą z Klukach. Cieszę się też że pamiętamy o ludziach, którzy tu żyli i których często prześladowaniami zmuszono do opuszczenia swoich domów – mówiła Jadwiga Komorowska, mama prezydenta.

– Jestem tu dziś tylko dodatkiem do mojej mamy. Jestem też pełen podziwy dla niej, że w czasach stalinizmu miała tyle odwagi, przyzwoitości i determinacji, aby opisać tragiczne losy miejscowej ludności – dodał Bronisław Komorowski.

Marszałek Województwa pomorskiego przyznaje ze skansen wsi słowińskiej w Klukach i zabytkowe zagrody w Swołowie są prawdziwą perłą województwa pomorskiego. – Największą siłą Pomorza jest właśnie zróżnicowanie kulturowe. Musimy o tym pamiętać i dbać o naszą spuściznę. Wizyta głowy państwa w Klukach i Swołowie to doskonała promocja naszego regionu – mówił.

Mimo olbrzymich nakładów na kulturę muzealnicy narzekają, że od lat borykają się z tym samym problemem.

– Pracuję w muzealnictwie od ponad 40 lat zawsze brakuje jednego – pieniędzy. Zarówno na przywracanie świetność zabytkowym obiektom jak i zakupy przedmiotów muzealnych – wyjaśnia Henryk Soja, kierownik Skansenu Wsi Słowińskiej w Klukach.

Prezydent wręczył też odznaczenia państwowe. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla zachowania tradycyjnej architektury i Kultury ludowej regionu słowińskiego, za działalność na rzecz społeczności lokalnej odznaczony został Henryk Soja, kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Medalem Złotym za Długoletnią Służbę za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej – Teresa Dwulit.

– Każdy naród marzy o wielkości. Wielkość narodu polskiego w historii zaznaczała się nie tylko w umiejętności panowania nad innymi, opanowywania terenu, przestrzeni. Przejawiała się w umiejętności kształtowania postaw, które innych przyciągały – powiedział prezydent.

Wizytę prezydenta na Pomorzu zakończy wieczorne spotkanie z samorządowcami w Swołowie.

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.