fot. UM Gdynia

W przyszłym roku skończy 40 lat i by godnie prezentować się podczas jubileuszu poddała się artystycznemu liftingowi. Podczas festiwalu Gdynia Design Days miejska fontanna zmieniła kolory i ubrana została w szklaną mozaikę. Swój nowy wygląd zaprezentuje w niedzielę, 14 lipca, o godz. 12.00.

fot. UM Gdynia
fot. UM Gdynia

Gdyńskie „kielichy” stały się jednym z symboli miasta. Fontanna pojawia się na większości pocztówek z Gdyni i chętnie fotografują się przy niej mieszkańcy i turyści. Jej nowe oblicze zaprojektowano w taki sposób, by zachować modernistyczny charakter fontanny z lat 70. ubiegłego wieku.

Autorką koncepcji jest Edyta Barańska – projektantka szkła, laureatka nagrody „Dobry Wzór” dla najlepszych projektów wzornictwa przemysłowego. Wpadła na pomysł, by pokryć bryłę fontanny mozaiką wykonaną z ręcznie formowanego szkła. Powstała ona z odzyskanego z odpadów szkła w trzech kolorach charakterystycznych dla Gdyni: niebiesko-zielonym – kojarzącym się z morzem, beżowo-złotawo-białym – to piasek oraz szarym, jaki ma większość gdyńskich elewacji. W słońcu jednak cała fontanna będzie lśnić feerią barw.

Ciekawy był skład ekipy „remontowej”. W pracach, a właściwie wielkim happeningu, pomagali studenci gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, młodzi projektanci, a także wolontariusze i Polskie Zrzeszenie Płytkarzy.

Renowacja specjalnie odbywała się latem, w trakcie sezonu, by zachęcić jak najwięcej gdynian i turystów do wspólnego działania, a także oglądania na żywo pracy artystów.

Nie wszyscy wiedzą, że gdyńskie kielichy miały swoje poprzednie wcielenia. Fontanna na granicy skweru Kościuszki i mola Południowego stanęła w sierpniu 1938 r. Zaprojektował ją architekt Wacław Tomaszewski. Jak podaje „Encyklopedia Gdyni” była to betonowa misa o średnicy ok. 20 metrów, służąca jednocześnie jako brodzik dla dzieci, z niewysokim, ale szerokim obrzeżem i walcową obudową wodotrysku. Kryły się w niej lampy z kolorowymi szybami oświetlające wodotrysk w godzinach wieczornych. Obrzeże było wyłożone granatowymi płytkami glazurowanymi, a dno – jasnoniebieskimi płytkami terakotowymi z bladobeżowymi wzorami. Fontanna przetrwała wojnę, ale w 1945 zniszczyli ją wycofujący się z Gdyni Niemcy.

fot. UM Gdynia
fot. UM Gdynia

Po wojnie została odbudowana w dawnej postaci, ale zamiast walca ozdobionego granatowymi płytkami wodotrysk został otoczony zwykłymi kamieniami. Fontanna nie była konserwowana i szybko popadła w ruinę. W 1961 r. Przedsiębiorstwo Robót Chłodniczych odbudowało ją w czynie społecznym. Odzyskała również kolorową iluminację.

Gdyńska fontanna w obecnym kształcie z betonowymi misami o różnej wysokości została zbudowana w 1974 r. Zaprojektowali ją Łukasz i Bolesław Rogińscy. Od 2011 r. dzięki miastu w okresie zimowym na fontannie pojawia się świąteczna iluminacja. Gdyńskie „kielichy” błyszczą wówczas pióropuszami świateł.

fot. UM Gdynia
fot. UM Gdynia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.