Fot. Mat. prasowe

Najwspanialsze żaglowce, regaty, imprezy plenerowe i zmagania sportowców: w Gdańsku rozpoczyna się siedemnasty  Międzynarodowy Zlot Żaglowców Baltic Sail. Impreza potrwa od 4 do 7 lipca.

Fot. Mat. prasowe
Fot. Mat. prasowe

W tym roku na  Targu Rybnym już w czwartek powstało Miasteczko Żeglarskie. Tu zapowiedziano prezentację osiemnastowiecznych zwyczajów marynarskich, musztrę żołnierską i pokazy broni i umundurowania z epoki.

Kulminacją pokazów przygotowanych przez grupy rekonstrukcyjne z Polski, Łotwy, Estonii i Rosji będzie bitwa rozegrana o 20.15 na wodach Motławy – pierwsza zrealizowana w Polsce inscenizacja z czasów Wielkiej Wojny Północnej.  Atrakcją będzie też sobotnia „Bitwa Morska. Obrona Twierdzy Wisłoujście”, inscenizowana jak co roku.

Na Baltic Sail Gdańsk będzie gościć słynny olbrzymi żaglowiec STS Kruzenshtern. Czteromasztowiec, jeden z trzech największych żaglowców świata, przypłynął z macierzystego portu w Kaliningradzie. Żaglowiec został zbudowany w 1926 roku w stoczni J. C. Tecklenborg w Wesermünde. Z ponad stoma metrami długości i prawie czterema tysiącami metrów kwadratowych powierzchni ożaglowania, STS Kruzenshtern jest jedną z największych atrakcji zlotu. Żaglowiec cumuje u nabrzeża Kapitanatu Portu Gdańsk, przy ul. Przemysłowej 4. Będzie dostępny dla zwiedzających od 5 do 7 lipca, w godzinach 10-18. Mieszkańcy i turyści przez wszystkie dni trwania zlotu będą mogli także zwiedzić pokłady innych żaglowców: Ark, Baltic Star, Camelot, Kundel, Libava, Minerva, Norda, Palsa, Sta Maria, Wespe. Po raz pierwszy na Baltic Sail można oglądać trójmasztowiec Minerva zwodowany w Niemczech w 1935 r. Zobaczymy także żaglowiec Bonawentura oraz Generał Zaruski, który można zwiedzać w piątek.

Od soboty 29 czerwca w Górkach Zachodnich trwają Regaty Baltic Sail Nord Cup, w których przez dziewięć dni weźmie udział prawie dwustu uczestników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.