Fot. Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski

Legendarny, drewniany jacht „Opty” Leonida Teligi, który jako pierwszy pod polską banderą opłynął kulę ziemską w latach 1967–1969, zakotwiczył ponownie w Gdyni – w hangarze klubu morskiego Gryf. 

Fot. Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski
Fot. Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski

Teliga, który dzieciństwo i młodość spędził w Grodzisku Mazowieckim, zamiar samotnego rejsu wokół globu postanowił zrealizować własnymi siłami, bazując na swoich oszczędnościach. 1 października 1966 roku na SY „Opty”, pełnomorskim jachcie kilowym klasy „Konik morski”/”Tuńczyk”, konstrukcji inż. Leona Tumiłowicza, zbudowanym przez gdyńskiego szkutnika Macieja Dowhyluka, podniesiono banderę.

Nazwa „Opty”, to skrót od słowa „optymista”. Teliga zbierając pieniądze na jego budowę mawiał: – Jeśli uda mi się zbudować ten jacht, nazwę go OPTY–mista, jeśli nie, to zawsze starczy mi kajak, który nazwę PESY–mista i popłynę nim na jeziora mazurskie.

Jacht stał się obiektem muzealnym już po zakończeniu rejsu. Przez pewien czas żeglowano na nim w Akademickim Klubie Morskim ówczesnej Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Ponieważ był pod ochroną konserwatora zabytków nie można było zrobić na nim żadnych przeróbek poza zwykłą konserwacją. W tej sytuacji nie nadawał się do szkolenia młodzieży i wrócił do muzeum. Teraz opuścił magazyn i znowu jest w swoim porcie macierzystym.

Jak podkreślono na konferencji prasowej, udostępnienie jachtu publiczności zawdzięczać należy staraniom Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. W tym roku mija 85 lat od powstania macierzystego klubu Teligi, Jacht Klubu Morskiego Gryf.

„Opty” można zwiedzać w hangarze Gryfa codziennie w godz. 10-18 do 15 października.

Źródło: PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.