fot. archiwum

33 uczniów z naszego województwa napisze dzisiaj egzamin maturalny z języka kaszubskiego. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku poinformowała, że przystąpienie do pisemnego egzaminu maturalnego z języka kaszubskiego zadeklarowało na poziomie podstawowym 25 uczniów i na poziomie rozszerzonym – 8 uczniów. W sumie to mniej niż w roku ubiegłym.

fot. archiwum
fot. archiwum

Najwięcej chętnych do wykazania się wiedzą na temat kaszubskiej literatury, kultury oraz języka jest w I Liceum Ogólnokształcącym im. J. Wybickiego w Kościerzynie – 17 osób oraz w Kaszubskim Liceum Ogólnokształcącym w Brusach – 10 osób. Maturę z języka regionalnego zdawać będzie również dwóch uczniów z I LO w Kartuzach, dwóch uczniów z I LO w Bytowie oraz dwóch uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie.

Nauka języka kaszubskiego w szkołach formalnie możliwa jest od 2001 roku. Od 2005 roku wprowadzona została możliwość zdawania egzaminu maturalnego w tym języku m.in. dzięki uznaniu kaszubskiego za europejski język regionalny.

Podczas pierwszej matury z języka kaszubskiego zdawało ją 14 osób. W kolejnych latach 2006 r. – 11 osób, w 2007 r. – 27 osób, w 2008 r. – 8 osób, w 2009 r. – 9 osób, w 2010 r. – 26 osób , w 2011r. – 21 osób, w 2012 r. – 41 osób. Obecnie za dobry wynik na kaszubskim egzaminie, można otrzymać dodatkowe punkty podczas rekrutacji na etnofilologię kaszubską, kierunek studiów Uniwersytetu Gdańskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.