fot. mapa targeo

24 kwietnia 2013 r. na XXX sesji Rady Miasta Gdyni radni przyjęli m.in. rezolucję skierowaną do Związku Miast Polskich. Urzędnicy wzywają do zaniechania promowania ustalenia specjalnych zabezpieczeń socjalnych dla wójtów, burmistrzów i prezydentów.

fot. mapa targeo
fot. mapa targeo

Rada Miasta Gdyni apeluje do Związku Miast Polskich o zaprzestanie promowania rozwiązań zmierzających do objęcia wójtów, burmistrzów i prezydentów specjalnymi przywilejami, w postaci dodatkowych zabezpieczeń socjalnych, na wypadek utraty przez nich stanowisk pracy. Związek Miast Polskich jest organizacją samorządów miejskich powołaną m.in. do opracowywania wspólnego stanowiska wobec rządu. W Gdyni radni nie zgadzają się z pomysłem Związku, który miałby stawiać rządzących na szczeblu samorządowych wyżej niż każdego innego obywatela.

– Naszym zdaniem sytuacja wójta, burmistrza lub prezydenta, który utracił swoją posadę w wyniku niekorzystnego dla niego wyniku wyborów, nie różni się od sytuacji kogokolwiek, kto stracił pracę. Zarówno byli włodarze gmin, jak i wszyscy tak zwani zwyczajni obywatele, stają w takim momencie przed wyzwaniami, które niesie ze sobą rynek pracy.

W związku z tym nie znajdujemy żadnego uzasadnienia dla wprowadzenia w Polsce przepisów prawa, nadających grupie zawodowej polityków samorządowych dodatkowych, w porównaniu do innych obywateli, zabezpieczeń socjalnych. Na gruncie bliskiej nam idei równości obywateli wobec prawa, nie godzimy się na pomysły nadawania tej grupie zawodowej jakichkolwiek szczególnych uprawnień czy przywilejów. Uważamy, że wobec samorządowców powinny być stosowane takie same standardy, jak wobec wszystkich Polaków. Sprzeciwiamy się tworzeniu nowej kategorii emerytów – byłych wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Jednocześnie pragniemy zwrócić uwagę Związkowi Miasta Polskich, że postulowanie i forsowanie takich rozwiązań szkodzi wizerunkowi wszystkich samorządowców w Polsce. Bulwersując opinię publiczną i tworząc fałszywy obraz, że ta inicjatywa Związku jest stanowiskiem większości środowiska samorządowego, wyrządzona zostaje szkoda idei samorządu w Polsce – informuje UM w Gdyni

Korzystając z obecności przedstawiciela gdyńskiego samorządu we władzach Związku Miast Polskich, apelujemy o zajęcie przez Związek oczekiwanego przez nas stanowiska w niniejszej sprawie.

1 KOMENTARZ

  1. Stanowisko Radnych Miasta Gdyni, to PRZEJAW ZDROWEGO MYŚLENIA, w kategoriach społeczeństwa. ARGUMENTY w sprawie likwidacji przywilejów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast skierowane do Związku Miast Polskich są GODNE POPARCIA, ze względu na rozsądne uzasadnienie. Ciekawe tylko, czy ludzie na wysokich, choć chybotliwych stołkach, będą skłonni zaakceptować POWRÓT DO NORMALNOŚCI. Mając świadomość pazerności ludzi, którzy tworzyli dla własnych korzyści szereg przywilejów, o których nawet nie wie przeciętny obywatel, mam wątpliwości, że łatwo zapomną o grabiach, które „grabią do siebie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.