fot. Sławomir Łukaszuk

Podobnie jak w całej Polsce, również na Pomorzu 10 kwietnia w wielu miastach odbędą się uroczystości upamiętniające trzecią rocznicę katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Wśród osób, które zginęły przed trzema laty, było również wielu wybitnych Pomorzan.

fot. Sławomir Łukaszuk
fot. Sławomir Łukaszuk

W Gdańsku o godz. 18.30 rozpocznie się msza święta w kościele Świętej Brygidy. Po niej, odbędzie się marsz, którego trasa powiedzie do bazyliki Mariackiej i zakończy się przy pomniku ofiar katastrofy. W Gdyni uroczystości zostaną rozpoczęte o godz. 10.45 pod pomnikiem admirała floty Andrzeja Karwety na cmentarzu MW na Oksywiu, następnie o godz. 11.30 pod płytą pamiątkową poświęconą admirałowi na budynku dowództwa MW zostaną złożone kwiaty. O godz. 12 przedstawiciele gdyńskiego samorządu złożą kwiaty pod tablicą poświęconą ofiarom tragedii przy kolegiacie gdyńskiej. W Sopocie o godz. 18 w Kościele Garnizonowym pw. św. Jerzego odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar katastrofy. Po nabożeństwie odbędzie się Marsz Pamięci do Parku im. Marii i Lecha Kaczyńskich. W Lęborku na godz. 18 zaplanowano mszę św. w Sanktuarium św. Jakuba, po której marsz milczenia przejdzie pod pamiątkową tablicę przy rondzie Jana Pawła II.

Wśród pasażerów samolotu, który rozbił się 10 kwietnia byli m.in. Anna Walentynowicz (legenda Solidarności), Maciej Płażyński (poseł RP), Izabela Jaruga-Nowacka (poseł RP), Andrzej Karweta (dowódca Marynarki Wojennej), Leszek Solski (działacz Rodzin Katyńskich), Arkadiusz Rybicki (poseł RP), Przemysław Gosiewski (poseł RP) oraz Izabela Tomaszewska (dyrektor Zespołu Protokolarnego Prezydenta RP). Wszyscy byli związani z Pomorzem.

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej w okolicach Smoleńska zginął Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką oraz 94 towarzyszące im osoby. Polegli przedstawiciele polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej, mieli wziąć udział w uroczystościach w Lesie Katyńskim.

Warszawskie uroczystości żałobne w 2010r. uchwycił na zdjęciach lęborski fotograf Sławomir Łukaszuk:

Galeria

fot. Sławomir Łukaszuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.