fot. Sławomir Łukaszuk

18 dwustronnych plansz pokazujących historię „Solidarności” oraz jej wpływu na życie młodych ludzi dziś, przedstawia wystawa, którą od 3 kwietnia możemy oglądać na holu lęborskiego ogólniaka nr 2.

fot. Sławomir Łukaszuk
fot. Sławomir Łukaszuk

Wystawa została przygotowana w trzydziestą rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” w ramach projektu edukacyjnego „Polanki 124 b”. Główną część wystawy stanowią prace uczniów Gimnazjum nr 16 w Gdańsku. Autorzy – poprzez plakaty, wywiady i wiersze – opowiadają o realiach Polski Ludowej, strajkach w 1980 r. oraz przemianach, do których przyczyniła się „Solidarność”.

Na ekspozycję składają się także wypowiedzi absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego oraz studentów z Białorusi, Rosji i Ukrainy. Młodzi ludzie dostrzegają, że mogą się cieszyć wolnością dzięki ryzyku i wysiłkowi podjętemu przez dziadków i rodziców. Opinie obcokrajowców pokazują, że chcą się oni od nas uczyć, i skłaniają do zastanowienia, na czym polega solidarność dziś.

– Wystawa jest elementem projektu unijnego „Tandemem do świetlanej przyszłości”, który realizuje starostwo powiatowe. W piątek odbędą się u nas tematyczne warsztaty, w których wezmą udział grupy uczniów wszystkich lęborskich szkół ponadgimnazjalnych – mówi Marek Biały, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2.

– 45-minutowe warsztaty dla uczniów związane z wystawą i dotyczące Solidarności poprowadzi dr Michał Sempołowicz z Biura Edukacji Publicznej IPN. Chcemy upowszechniać w ten sposób wśród młodych ludzi zainteresowanie historią – mówi Katarzyna Dampc, kierownik Referatu Programów Pomocowych w lęborskim starostwie. – To kolejna wystawa organizowana przez nas we współpracy z IPN w ramach realizowanego projektu. W marcu w starostwie można było zobaczyć plansze dotyczące TOW Gryf Pomorski. Już planujemy kolejną ekspozycję na wrzesień. Oprócz tego w szkole cały czas funkcjonuje kółko historyczne – dodaje.

Działania starostwa oraz LO2 skierowane są nie tylko do uczniów, ale całej społeczności. Wystawę do 19 kwietnia mogą obejrzeć także mieszkańcy. – Jeżeli ktoś jest zainteresowany tematem, może przyjść do nas i obejrzeć prezentowane na holu plansze – zachęca Marek Biały.

Galeria

fot. Sławomir Łukaszuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.