fot. MBP

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku zaprasza na promocję albumu pod red. Danuty Sroki „Fotografia chłopów pomorskich”, która odbędzie się 5 kwietnia (piątek) , o godz. 17.00 w świetlicy wiejskiej w Miszewie.

fot. MBP
fot. MBP

Album, który ukazał się w listopadzie 2012 r., jest efektem dwuletniego procesu gromadzenia fotografii pochodzących m.in. z prywatnych kolekcji rodzin pomorskich. W znacznej części wykorzystano materiały pochodzące z archiwum fotoreportera Jana Maziejuka, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Pommersches Landesmusum w Greifswaldzie.

Album podzielono na osiem rozdziałów poświęconych określonym aspektom życia na wsi, do których wprowadzenia pisał Dawid Gonciarz – etnolog z Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Publikacja została wydana w dwóch językach: polskim i niemieckim, zawiera wybór 365 zdjęć. Najstarsza fotografia pochodzi z 1898 r., najnowsza zaś z 2012 r. Przy ogromnym zaangażowaniu całego zespołu stworzony został historyczny portret pomorskiej wsi, którego wspólnym mianownikiem jest fotografia scalająca historię, tradycje i wartości naszych przodków. Do książki dołączono film dokumentalny pt. „Osadnicy”, który zaprezentowany będzie podczas spotkania.

Publikacja ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miejskiego w Słupsku, Starostwa Powiatowego w Słupsku oraz Centrum Edukacji Regionalnej w Warcinie. Album nie powstałby bez wsparcia mieszkańców powiatu słupskiego, którzy dostarczyli fotografie. Spotkanie w Miszewie jest kolejnym, po Słupsku, Kobylnicy i Główczycach, spotkaniem autorów książki z mieszkańcami Pomorza.

2 KOMENTARZE

  1. Cieszę się, że w Miszewie wybudowano w końcu świetlicę wiejską. Gmina Żukowo ostatnimi czasy nie inwestowała w takie przybytki, więc dobrze się stało. Może warto by Państwo napisali też, w którym miejscu ów przybytek się znajduje – czy przy szosie Gdynia-Żukowo, czy może przy drodze do Małkowa.

  2. Niestety, nie chodzi tu o Miszewo w gminie Żukowo, tylko Miszewo w powiecie słupskim. Jeśli chodzi o świetlicę w Miszewie, gm. Żukowo, to rzeczywiście od kilku lat są starania w tym kierunku. Ale nie ma co się łudzić. Obecne postpezetpeerowskie władze na pewno tego nie wykonają, gdyż całkowicie kłóci się to z ich linią programową polegającą na jak największym poróżnieniu społeczeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.