fot. sxc.hu

W Wejherowie odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta, podczas której radni zmienili stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie gminy.

fot. sxc.hu
fot. sxc.hu

Radni przy ustalaniu stawki za śmieci wzięli pod uwagę nie tylko naliczanie opłat od gospodarstwa domowego, ale również wzięli pod uwagę ilość osób zamieszkujących nieruchomość, obecne ustalone stawki są niższe. – Zmiana metody ustalania opłaty i ustalenie nowej, znacznie korzystniejszej stawki, nie krzywdzi rodzin małych i pomaga rodzinom wielodzietnym – mówi prezydent Krzysztof Hildebrandt.

Miesięczna stawka za gospodarowanie odpadami w sposób selektywny będzie wynosiła 19 zł od gospodarstwa domowego do dwóch osób, 32 zł od gospodarstwa składającego się z 3 do 4 osób i 39 zł od gospodarstwa składającego się z 5 i więcej osób. W przypadku braku selektywnej zbiórki odpadów opłaty będą wyższe: 28 zł od gospodarstwa domowego do dwóch osób, 48 zł od gospodarstwa składającego się z 3 do 4 osób i 58 zł od gospodarstwa składającego się z 5 i więcej osób.

Poprzednie zaproponowane stawki wynosiły od 41 do 88 złotych za miesiąc. Zdaniem zastępcy prezydenta Piotra Bochińskiego wybrany wariant jest obecnie najbardziej korzystny dla większości mieszkańców.  Oprócz tego ma to być czynnik mobilizujący mieszkańców do selektywnej zbiórki odpadów. Jest to stawka jedna z niższych, które przyjęły samorządy. Jak to wygląda w Redzie i w Rumi?

W Redzie stawki ustalane są od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy w wysokości 17.00 zł miesięcznie od osoby. W przypadku selekcji stawka wynosi 11.00 zł miesięcznie od osoby. Ponadto opłacie podlega maksymalnie 5 osób prowadzących wspólne gospodarstwo domowe i zamieszkujących jedną nieruchomość. W Rumi w przypadku prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów opłata wynosi 11 zł miesięcznie od jednego mieszkańca, natomiast w przypadku, gdy zbieranie nie jest prowadzone w sposób selektywny opłata wynosi 19 zł miesięcznie od jednego mieszkańca.

Deklaracje odnośnie wyboru stawki za wywóz odpadów na terenie Wejherowa należy złożyć w Urzędzie Miejskim w Wejherowie do 31 maja 2013 r. – O szczegółach i zasadach wdrożenia nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi będziemy informować Mieszkańców w kampanii informacyjnej, którą wkrótce rozpoczniemy – mówią urzędnicy UM w Wejherowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.