Fot. GK

Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej Kaszëbskô Jednota kolejny raz skierowało pismo do Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, w którym wnioskuje o wpisanie Kaszubów na listę mniejszości etnicznych w Polsce.

Fot. GK
Fot. Archiwum GK

Kaszëbskô Jednota od ponad roku domaga się uznania  Kaszubów za mniejszość etniczną. Stowarzyszenie po raz kolejny  przypomniało o tym przy okazji posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Chodzi o zmianę zapisów ustawy o mniejszościach narodowych   i etnicznych oraz o języku  regionalnym, dotyczących  przede wszystkim Kaszubów. Kaszëbskô Jednota zabiega także  o obniżenie progu decydującego o dofinansowaniu ze środków publicznych działań mających na celu zachowanie i rozwój dziedzictwa mniejszości w Polsce z 20 proc. na 10 proc. mieszkańców danych gmin. Zdaniem Jednoty na zmianach tych skorzystają  nie tylko Kaszubi, ale także wszystkie inne mniejszości w Polsce.

Kaszubi popierający taki wniosek mówią, że skłaniają ich do tego ostatnie wyniki Narodowego Spisu Powszechnego w 2011 roku. Wynika z nich, że 233 tys.  mieszkańców 41 gmin Pomorza deklaruje przynależność do społeczności kaszubskiej. Jednota  zauważa, że wyniki spisu widoczne będą wyłącznie w 19 gminach, w których 106 tys. osób zadeklarowało posługiwanie się na co dzień językiem kaszubskim. Deklaracje o narodowo-etnicznej przynależności Kaszubów w 22 innych gminach naszego województwa, z powodu obecnych zapisów Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym, nie przyniosą żadnych widocznych efektów mających na celu zachowanie i rozwój naszej kultury.   Tymczasem władze Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskiego na razie nie komentują sprawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.