fot. mat. prasowe

Muzeum Emigracji w Gdyni i Gdyńska Szkoła Filmowa zapraszają na drugie w tym roku spotkanie w ramach cyklu „Gdynia na dużym ekranie”. Marcowy odcinek pt. „Transatlantyk” dedykowany będzie morskiej ikonie polskich wyjazdów za ocean – MS „Batory”.

MS „Batory” – najwspanialszy polski transatlantyk był salonem i ambasadą kultury polskiej.  Zaprezentowane zostaną niezwykle interesujące profesjonalne i amatorskie materiały filmowe, dokumentujące m.in. chrzest i wodowanie „Batorego” (1935), dziewiczą podróż do Nowego Jorku (1935), powojenne rejsy do Norwegii (1953) i Indii (1954) oraz film dokumentalny Franciszka Fuchsa i Ludwika Perskiego: „Batorym do Polski” (1959), relacjonujący rejs z Montrealu do Gdyni. Zobaczymy unikatowe sceny z życia pasażerów i załogi statku oraz zdjęcia  Dworca Morskiego i Magazynu Tranzytowego przed wojną.  Gościem spotkania będzie Marek Twardowski – kustosz statku-muzeum „Dar Pomorza”.

fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

„Gdynia na dużym ekranie” to cykl tematycznych spotkań adresowanych do mieszkańców i miłośników historii miasta. Celem projektu jest premierowa, publiczna prezentacja mało znanych i niepublikowanych archiwalnych materiałów filmowych, kronik oraz fragmentów filmów dokumentalnych i fabularnych związanych z historią Gdyni. Projekcje poprzedzają spotkania z publicznością, wykłady i prelekcje przygotowane przez autora projektu – dziennikarza, reżysera, scenarzystę – Marcina Borchardta (Gdyńska Szkoła Filmowa) i zaproszonych gości – historyków, znawców dziejów miasta. Spotkanie odbędzie się 20 marca 2013 r. godz. 19.00 do auli Wydziału Nawigacji Akademii Morskiej (al. Jana Pawła II 3).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.