fot. Niedziela Palmowa 2010/Misternicy Kaszubscy

Kostiumy, charakteryzacja, oprawa muzyczna. W tak efektowny sposób wejherowianie po raz kolejny przeżyją Misterium Męki Pańskiej. W Niedzielę Palmową 24 marca o godz. 10.30 przy Bramie Oliwskiej rozpocznie się inscenizacja wjazdu Chrystusa do Jerozolimy Kaszubskiej.

fot. Niedziela Palmowa 2010/Misternicy Kaszubscy
fot. Niedziela Palmowa 2010/Misternicy Kaszubscy

W 2001 roku z inicjatywy Wojciecha Rybakowskiego utworzyła się grupa entuzjastów, która 16 marca 2002 roku po raz pierwszy wystawiła Misterium Męki Pańskiej przy okazji odbywających się rekolekcji wielkopostnych dla młodzieży, którym przewodniczył ks. Abp. Tadeusz Gocłowski. Widowiskowe wydarzenie odbywa się rok rocznie. – Po inscenizacji w 2005 r. zawiązało się stowarzyszenie pod nazwą Misternicy Kaszubscy. W tym samym roku inscenizacja doczekała się sfilmowania. Autorami projektu filmowego są Yach Paszkiewicz i Tomasz Żmuda Trzebiatowski – informuje Wejherowskie Centrum Kultury, które odpowiedzialne jest za zaplecze techniczne i patronat nad przedsięwzięciem, a główny trzon aktorski stanowi grupa teatralna Eksperyment działająca przy WCK.

Podczas inscenizacji aktorzy przebrani są w stylizowane stroje ówczesnej Jerozolimy. Skazani dźwigają krzyże, na których później zawisną. Orszakowi towarzyszy Setnik na koniu. Ponadto rozbrzmiewa specjalnie skomponowana muzyka autorstwa Cezarego Paciorka do słów Tomasza Pohla. Warte zobaczenia widowisko w tym roku 24 marca w Niedzielę Palmową. Po powitaniu Chrystusa wjeżdżającego przez Bramę Oliwską na osiołku i oficjalnym rozpoczęciu imprezy nastąpi przemarsz z palmami do wejherowskiej Kolegiaty na świąteczne nabożeństwo.

Tego samego dnia o godzinie 15.00 odbędzie się na Kalwarii Wejherowskiej pierwsza Inscenizacja Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu Misterników Kaszubskich. Początek Drogi Krzyżowej jak zawsze przy Kaplicy Piłata. Główne widowisko będzie miało miejsce w Wielki Piątek 29 marca o godz. 10 – informują urzędnicy UM w Wejherowie. Widowisko odbędzie się we współpracy z Wejherowskim Centrum Kultury, Dziekanem Dekanatu Wejherowskiego ks. prałatem Tadeuszem Reszką. Organizują Misternicy Kaszubscy pod kierunkiem Wojciecha Rybakowskiego z udziałem Teatru Eksperyment i Młodzieżowej Miejsko-Parafialnej Orkiestry Dętej „Fermata”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.