mat. prasowe

W niedzielę, 10 marca wyruszy Kaszubska Pielgrzymka do Ziemi Świętej. Weźmie w niej udział ponad 160 uczestników. 

mat. prasowe
mat. prasowe

W najbliższą niedzielę, o godzinie 9.25 z gdańskiego lotniska ruszy pielgrzymka do Palestyny. Podczas jej trwania odsłonięta zostanie tablica z tekstem „Magnificatu” w języku kaszubskim, która zawiśnie na ścianie sanktuarium Nawiedzenia Św. Elżbiety w Ain Karem. Ma to być symboliczny wyraz dziękczynienia społeczności kaszubskiej za lata wolności i przemian, jakie po roku 1989 nastąpiły w Polsce. W pielgrzymce weźmie udział ponad 160 osób.

Uczestnicy pielgrzymki reprezentują wszystkie zakątki Kaszub, od Chojnic przez Bytów, Kartuzy, Słupsk, Lębork, Władysławowo, Gdynię i Gdańsk. Podążając śladami Chrystusa pielgrzymi odwiedzą m.in. kościół Pater Noster, gdzie zawisła w 2000 r. pierwsza historyczna tablica z tekstem modlitwy „Ojcze nasz” w języku kaszubskim. Nie zabraknie też nawiązania do kaszubskiego pielgrzymowania rybaków po „Môłim Mòrzu” z Jastarni i Kuźnic do puckiej fary. Na Jeziorze Galilejskim na połączonych łodziach odprawiona zostanie msza święta pod przewodnictwem bpa Wiesława Śmigiel. Do koncelebry włączą się kaszubscy księża z diecezji pelplińskiej i gdańskiej. Tradycyjnym już duszpasterzem pielgrzymów w Ziemi Świętej będzie ks. dziekan Marian Miotk z Gniewina.

Trzem grupom pątników osobiście przewodniczą bp Wiesław Śmigiel-biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej oraz prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Grzędzicki.

Organizatorami  wyjazdu społeczności zrzeszonej są franciszkańskie instytucje –Dom Pojednania i Spotkań w Gdańsku oraz Franciszkańskie Biuro Pielgrzymkowe „Patron-Travel”.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli abp Sławoj Leszek Głódź- metropolita gdański i abp Henryk Muszyński-senior Prymas Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.