kaszubi.pl

16 czerwca w Sanktuarium Królowej Kaszub Sianowie odbędzie się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia repliki tablicy z tekstem hymnu „Magnificat” w języku kaszubskim. Początek o godzinie 16.00.

kaszubi.pl
kaszubi.pl

Oryginalna tablica z kaszubskim tekstem „Magnificatu” została umieszczona w Sanktuarium Nawiedzenia św. Elżbiety w Ain Karem w Ziemi Świętej 12 marca. Tablica jest symbolicznym wyrazem dziękczynienia społeczności kaszubskiej za lata wolności i przemian, jakie po roku 1989 nastąpiły w Polsce. Do Palestyny w marcu z gdańskiego lotniska wyruszyło 160 osób, które chciały uczestniczyć w tym wzniosłym wydarzeniu.

Umieszczenie repliki tablicy z Ziemi Świętej w centralnym kaszubskim Sanktuarium nie jest dziełem przypadku. Do Sianowa od wieków przybywają rzesze pątników wypraszających potrzebne łaski, dla siebie, swoich rodzin, bliskich… dla Kaszub i Ojczyzny.
Dlatego też Kaszubi swoje dziękczynienie zapragnęli wspólnie wyśpiewywać w miejscu słynącym z cudów i będącym jednocześnie duchową stolicą regionu. Tablicę ufundowali uczestnicy marcowej pielgrzymki do Ziemi Świętej.

Niedzielna uroczystość rozpocznie się o godzinie 16.00 Mszą Świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem  Jego Ekscelencji Biskupa Wiesława Śmigla.

2 KOMENTARZE

  1. Masz rację Abquaraki. Ta polska flaga całkowicie mąci kaszubski charakter tablicy, a przecież po to kaszubski tekst znalazł się w Ziemi Świętej. Wydaje się, że w dolnej części, z prawej strony nie potrzebna jest nazwa kaszubskiej organizacji.Wystarczające i potrzebne symbole to: flaga kaszubska, gryf kaszubski i data. Poza tym sama replika tej tablicy, umieszczona w sianowskim Sanktuarium, jest wykonana przez kiepskiego rzemieślnika, a tu raczej potrzebny byłby artysta. Czyżby nie było właściwego nadzoru? Szkoda, bo to będzie oglądane przez rzesze pielgrzymów i da fałszywe świadectwo o ludziach z okolic Sianowa, których znam, a wielu z nich ma bardzo dobre poczucie estetyki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.