Fot. GK

Władze Łeby postanowiły wypowiedzieć wojnę samowolom budowlanym. Każdego roku po sezonie letnim w mieście pozostaje nawet sto szpecących kurort obiektów. Mimo nakazu rozbiórki ich właściciele z kar i postępowania administracyjnego nic sobie nie robią.

Fot. GK
Fot. GK

Każdego roku w Łebie otwiera się ponad dwieście sezonowych sklepików. Choć zgodnie z prawem wszystkie powinny zniknąć po 120 dniach, aż połowa przedsiębiorców łamie prawo i nie rozbiera sezonowych punktów. Choć od lat samorząd przymykał oko na samowole budowlaną, w tym roku władze Łeby postanowiły przestrzegać prawa bardzo rygorystycznie.

– Dążymy do tego, aby Łeba wyglądała pięknie nie tylko w sezonie letnim, ale także gdy lato się kończy. Puste drewniane czy metalowe budy w różnych częściach miasta bardzo je szpecą – mówi Jacek Retman z wydziału planowania przestrzennego Urzędu Miasta w Łebie.

Nakazy rozbiórki sezonowych sklepów oburzyły przedsiębiorców z Łeby. Ich zdaniem w tym przypadku przepisy są absurdalne.

– Taki obiekt sezonowy może stać zgodnie z prawem 120 dni. Gdy stawiam punkt handlowy w kwietniu, powinienem go rozebrać na koniec lipca, czyli w połowie sezonu. Zanim go rozbiorę i ponownie złożę, sezon się skończy. Poza tym cały zysk z handlu wydam na składanie i rozkładanie obiektu – oburza się Grzegorz Sojda, przedsiębiorca z Łeby.

Burmistrz Łeby przyznaje, że część przepisów może utrudniać prowadzenie działalności gospodarczej. Z tego powodu miasto nie nakazuje nikomu rozbiórki sklepu w trakcie sezonu, a dopiero po jego zakończeniu. Pobłażliwe traktowanie przedsiębiorców doprowadziło jednak do tego, że samowolnie postawione obiekty latami szpecą Łebę. Coraz częściej też wywołują konflikty między mieszkańcami.

– Część przedsiębiorców ponosi koszty i rozbiera punkty po sezonie. Gdy widzą, że inni tego nie robią i nie spotyka ich żadna kara, mają pretensje do miasta, że nie egzekwuje prawa – mówi Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby.

Urząd Miasta zapewnia, że nie ugnie się pod presją niezadowolonych przedsiębiorców. O wszystkich przypadkach samowoli miasto powiadomiło już nadzór budowlany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.