fot. wedkarstwomorskie.org

W Łebie powstanie Lokalne Centrum Sprzedaży Ryb. Dzięki nowej inwestycji rybacy nie będą musieli wozić ryb do portów w Ustce i Władysławowie. 

fot. wedkarstwomorskie.org
fot. wedkarstwomorskie.org

Obecnie w Łebie zarejestrowanych jest 36 kutrów rybackich, na których pracuje 100 rybaków. Według nowych przepisów, każdy kuter, który ma na pokładzie więcej niż 300 kg ryby, musi odstawić swój połów do Lokalnego Centrum Sprzedaży Ryb w Ustce lub Władysławowie. To generuje dodatkowe koszty.  Na tym procederze tracą również firmy, które zajmują się w Łebie i okolicy przetwórstwem ryb. Muszą sprowadzać towar z innych portów rybackich. Teraz sytuacja się zmieni.

Dzięki nowym wymogom unijnym, Zrzeszenie Rybaków Morskich w Gdyni, które jest głównym inwestorem tej inwestycji, pozyskało fundusze unijne na budowę Centrum. Szacowany koszt całej inwestycji to 7 mln złotych.

Obiekt będzie składał się z głównego budynku do przechowywania i sortowania ryby oraz miejsca do jej zdawania. Będzie przystosowany do składowania 30 ton ryb. W budynku  będzie także zaplecze weterynaryjne i zaplecze socjalne dla rybaków oraz 20 boksów na sprzęt.  Na miejscu będzie też wytwórnia lodu.

Budowa Centrum w Łebie jest korzystna również dla przetwórców ryb, którzy dzięki komunikacji z kierownikiem będą mieli natychmiastowy dostęp do świeżych surowców.
Nowe Lokalne Centrum Sprzedaży Ryb w Łebie, ma rozpocząć pracę jeszcze w tym roku. Skorzysta na tym zarówno środowisko rybackie z Łeby, jak i samo miasto. W Centrum zatrudnienie znajdzie 10 pracowników.

Poza Łebą takie Centrum powstanie także na przystani morskiej w Chłopach. W styczniu w Mielnie została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji. Projekt zakłada powstanie centrum, drogi wewnętrznej, placu manewrowego i kupna samochodu chłodni. Inwestycja ma być sfinalizowana już pod koniec 2013 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.