fot. UG Słupsk

ENERGA Hydro oraz PGE Polska Grupa Energetyczna podpisały dziś umowę z DONG Energy A/S, na mocy której przejmą od duńskiej spółki portfel farm wiatrowych DONG w Polsce.

fot. UG Słupsk
fot. UG Słupsk

W ramach transakcji Grupa ENERGA przejmie pracującą farmę wiatrową w Karcinie w województwie zachodniopomorskim o mocy 51 MW oraz pięć rozpoczętych projektów w północnej Polsce o łącznej planowanej mocy około 220 MW. Pracę w Grupie ENERGA rozpocznie także część pracowników DONG Energy A/S w Polsce, którzy wpłyną na zwiększenie możliwości rozwoju odnawialnych źródeł energii. PGE nabędzie natomiast działające farmy wiatrowe o zainstalowanej mocy 60,5 MW oraz pakiet projektów o planowanej mocy około 555 MW. Wartość całej transakcji wyniesie około 1 mld zł.

Finalizacja transakcji nastąpi w ciągu najbliższych miesięcy. Zamknięcie transakcji będzie uzależnione od uzyskania zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Doradcą transakcyjnym Grupy ENERGA w procesie przejęcia aktywów jest bank inwestycyjny Morgan Stanley.

Transakcja jest realizacją strategicznego celu Grupy ENERGA, którym jest uruchamianie przyjaznych środowisku naturalnemu źródeł energii. ENERGA koncentruje się na projektach charakteryzujących się najniższą emisyjnością dwutlenku węgla, obniżając jej poziom do 0,36t/MWh.

Grupa ENERGA to największy w kraju sprzedawca energii zielonej. Posiada ponad 16-procentowy udział energii z OZE w portfelu sprzedaży energii do odbiorców końcowych.  Produkcja energii zielonej odbywa się w sieci 47 własnych elektrowni wodnych oraz w instalacjach spalających biomasę. Obecnie w Grupie ENERGA zainstalowanych jest ponad 300 MW w odnawialnych źródłach energii, które produkują rocznie ok. 1,3 mln MWh, co stanowi ok. 28 proc. energii wytwarzanej w Grupie ENERGA i ponad 10 proc. w produkcji krajowej. Ponadto do sieci ENERGI przyłączonych jest ok. 1300 MW farm wiatrowych, czyli około połowa wszystkich zainstalowanych mocy wiatrowych w Polsce.

Grupa ENERGA dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, co daje jej ponad 15-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej. Jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze ¼ powierzchni Polski. Eksploatuje około  190 tys. km linii elektrycznych, którymi przesyła ponad  24 TWh energii rocznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.