fot.expeditions.pl

Przemierzyć największy w Europie płaskowyż górski Hardangervidda w warunkach najsurowszej skandynawskiej zimy – taki cel postawili sobie gdyńscy podróżnicy Rafał Król oraz Damian Laskowski – miłośnicy Skandynawii i turystyki górskiej. Do Arktyki wyruszają 2 lutego 2013 r. Wyprawa została objęta patronatem magazynu National Geographic Traveler.

 – Wyruszam na płaskowyż Hardangervidda w Norwegii. To największy górski płaskowyż w Europie, najbliższa nam Arktyka, i największe europejskie siedlisko reniferów. Celem jest pokonanie całego płaskowyżu bez korzystania ze schronów turystycznych – mówi Rafał Król.

fot.expeditions.pl
fot.expeditions.pl

Wraz z Damianem Laskowskim, zamierza on przejść na nartach biegowych ponad 200 km – z południowego zachodu na północny wschód płaskowyżu. Będzie to pierwsza polska ekipa, która nie skorzysta z chat i schronisk. W planach jest również zdobycie najwyższego szczytu Hardangervidda – Harteigen, położonego 1690 m n.p.m.

fot. expeditions.pl
fot. expeditions.pl

W ekspedycji towarzyszyć im będą renifery, bowiem płaskowyż jest największym siedliskiem tych zwierząt w Europie. Podróżnicy chcą upamiętnić i przypomnieć sylwetkę Jakuba Bujaka – znakomitego przedwojennego himalaisty, który na początku lat 30. XX wieku jako pierwszy Polak przemierzał Hardangerviddę. Kilkadziesiąt lat później, w 2008 i 2009 r., udało się to jeszcze dwóm krajowym ekipom. Rafał Król i Damian Laskowski zamierzają również zgromadzić informacje o tym najbliższym i najłatwiej dostępnym fragmencie Arktyki.

1 KOMENTARZ

  1. Gratuluję wyczynu! do tej pory myślałem, że najwyższe wzniesienie na płaskowyżu to Gaustatoppen :(

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.