fot. gdynia.pl

Przeszedł niejedno: skradziono go, został odnaleziony, ale stracił skrzydło i ogon. Potrzebna była rekonstrukcja. Nabrał jednak blasku i to dosłownie. Pomnik 2 Morskiego Pułku Strzelców w gdyńskich Kolibkach, popularnie nazywany imieniem Orła Białego, po zmroku zachwyca dzięki oświetleniu.

Orzeł wita wjeżdżających do Gdyni od strony Sopotu mieszkańców i gości. Okolica, w której stoi, jest często odwiedzana latem ze względu na piękny widok – panoramę na Zatokę Gdańską. Dzięki iluminacji ma szansę na zdobycie popularności także zimą. Iluminację zrealizowano przy pomocy dwóch reflektorów umieszczonych na latarniach. Koszt inwestycji łącznie z projektem wyniósł ok. 27,5 tys. zł.

fot. gdynia.pl
fot. gdynia.pl

Pomnik został odsłonięty w 1981 r. Upamiętnia żołnierzy 2 Morskiego Pułku Strzelców, bohaterskich obrońców Gdyni, którzy zginęli w walkach w 1939 r., w miejscu, w którym się znajduje. Przebiegała tam wówczas granica Wolnego Miasta Gdańska i II Rzeczypospolitej. Pomnik był wielokrotnie dewastowany przez złomiarzy. W lutym 2011 r. orzeł został skradziony. Rzeźbę odnaleziono, ale poważnie uszkodzoną. Potrzebne było wykonanie kopii. W tym samym roku znalazła się ona na postumencie. Obecnie pomnik znajduje się pod obserwacją kamery monitoringu miejskiego.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.