fot. sxc.hu

Ile ptaków odwiedza przydomowy karmnik, ogród, zagląda na podwórko czy do lokalnego parku? Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) zachęca, by sprawdzić to w najbliższy weekend, 26-27 stycznia. Na zabawę w „Zimowe Ptakoliczenie” wystarczy poświęcić godzinę.

fot. sxc.hu
fot. sxc.hu

W tym czasie należy zanotować maksymalną liczbę osobników każdego gatunku widzianych jednocześnie, co pozwala uniknąć wielokrotnego liczenia tego samego wróbla czy sikory. Już od 24 stycznia na stronie internetowej: http://www.otop.org.pl/ dostępny będzie elektroniczny formularz do wpisywania wyników.

Jeśli ktoś nie ma żyłki ornitologa i nie rozpoznaje zimujących w jego sąsiedztwie ptaków, może skorzystać z dostępnego na stronie krótkiego przewodnika po najczęściej spotykanych gatunkach lub sfotografować zagadkowego osobnika i podesłać zdjęcie na adres e-mailowy: zimowe.ptakoliczenie@otop.org.pl, a także zamieścić je z prośbą o identyfikację na profilu OTOP na Faceboooku.

„Zimowe Ptakoliczenie” to także wycieczki organizowane przez wolontariuszy OTOP. W Gdyni spacer odbędzie się w piątek, 25 stycznia 2013 r. Zbiórka o godz. 8.30 przy ul. Kartuskiej 185 (budynek leśniczówki Zwierzyniec). Swoją wiedzą na temat ptaków podzieli się Tomasz Kaliszewski. Konieczne wcześniejsze potwierdzenie obecności – e-mail: tomasz.kaliszewski@gdansk.lasy.gov.pl, tel. 606 800 353.

Co roku OTOP wybiera „Ptaka Zimy”, na którego w danym sezonie pragnie zwrócić szczególna uwagę. Tym razem jest nim łabędź niemy – częsty trójmiejski „plażowicz”. Przy okazji przypominamy, że nie należy karmić go chlebem, który jest niebezpieczny dla ptasiego układy pokarmowego. Zdecydowanie lepsze jest zboże i warzywa (surowe lub gotowane, bez soli, drobno pokrojone).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.