Fot. GK. Z upowaznienie prezydenta RP odznaczenie wręczył senator Kazimierz Kleina.

Ksiądz kanonik Tadeusz Kurach został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W Załakowie poświęcono także odrestaurowany krzyż i figurkę św. Barbary.   

Sobota, 11 grudnia, w Załakowie i okolicznych wsiach bez wątpienia na długo zapadnie w pamięci mieszkańców. W miejscowym kościele odbyła się uroczystość odznaczenia Proboszcza Tadeusza Kuracha Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w okresie stanu wojennego. Przyznane przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego odznaczenie z upoważnienia wręczył senator Kazimierz Kleina.

Fot. GK. Z upowaznienie Prezydenta RP odznaczenie wręczył senator Kazimierz Kleina.

Uroczystość ta została połączona z poświęceniem odrestaurowanego krzyża, który jest jednym z najstarszych krzyży na Kaszubach oraz nowej figurki św. Barbary umieszczonej przed wejściem do kościoła pw. Maksymiliana Kolbe, który został wybudowany w czynie społecznym i jest kościołem filialnym parafii w Kamienicy Królewskiej.

Fot. GK. Parafianie licznie towarzyszyli księdzu w tym ważnym dniu.

Historia księdza kanonika Tadeusza Kuracha bez wątpienia budzi szacunek i podziw.  Od 1 lipca 1978 roku był on wikariuszem Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Gdyni. Razem z ks. Prałatem Hilarym Jastakiem organizował pomoc dla Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, ukrywał osoby, które naraziły się władzy, organizował pomoc materialną dla biednych i potrzebujących. Uczestniczył w spotkaniach Stoczni Lenina. W parafii prowadzono także punkt zborny podziemnej bibuły solidarnościowej i różnych wydań literackich zakazanych przez ówczesne władze. W grudniu 1980 opiekował się dwoma spektaklami poetycko-patriotycznymi z udziałem m.in. Jerzego Zelnika, Krystyny Jandy, Marka Perepeczko, Zbigniewa Zapasiewicza.

Ksiądz Kurach został aresztowany 31 sierpnia 1982 roku w Gdyni pod zarzutem udziału w manifestacjach organizowanych w rocznicę podpisania umów sierpniowych. Po dziesięciu rozprawach skazano go na trzy lata aresztu. Trzy miesiące spędził w więzieniu na ul. Kurkowej w Gdańsku. 8 listopada 1982 ks. Kurach został przewieziony do więzienia w Potulicach. Dzięki zaangażowaniu Kościoła Chełmińskiego, a w szczególności ks. Biskupa Ordynariusza Mariana Przykuckiego i dzięki tzw. Aktowi łaski Przewodniczącego Rady Państwa Henryka Jabłońskiego spędził w areszcie siedem miesięcy. Więzienie w Potulicach opuścił 30 marca 1983 roku. Zwolnienie miało charakter warunkowy z zawieszeniem kary na trzy lata i karą dodatkową pozbawienia praw publicznych na okres lat dwóch.

Fot. GK. Ksiądz Tadeusz Kurach.

Po ułaskawieniu ksiądz wrócił do parafii w Gdyni. 30 kwietnia 1983 roku został proboszczem parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Kamienicy Królewskiej, gdzie służy do dzisiaj. Mimo licznych zasług w księdzu ujmuje jego skromność i miłość do parafian. Odznaczenie przyjął ze wzruszeniem i pokorą, wielokrotnie podkreślając, że najważniejszym wydarzeniem tego dnia jest poświęcenie odrestaurowanego krzyża i figurki św. Barbary.  

Fot. GK. Ksiądz Kurach poświęcił odrestaurowany krzyż.

Po uroczystości w kościele, w szkole w Załakowie odbyła się promocja książki „V wieków Załakowa” – monografii tej miejscowości autorstwa Leona Młyńskiego. Każdy z gości mógł poznać autorów i ciekawe wątki tej publikacji przedstawiane w rodzimym, kaszubskim języku.

Fot. GK. Kościół w Załakowie wzbogacił się o figurkę św. Barbary.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.