Fot. mat. prasowe

Pewien kot o imieniu Stubbs z powodu złośliwego żartu został… burmistrzem alaskańskiego miasteczka Talkeetna. Od tamtej pory o amerykańskiej miejscowości rozpisuje się prasa na całym świecie, rozwinęła się turystyka i powstał znany serial.

Fot. mat. prasowe
Fot. mat. prasowe

Kiedy 15 lat temu w lokalnych wyborach samorządowych w Talkeetna na Alasce wystartowali kandydaci, którzy nie cieszyli się szczególną sympatią wyborców, jeden z mieszkańców, w ramach żartobliwego protestu, zaczął zachęcać innych do głosowania na kota.

Pomysł chwycił, a Stubbs został, wprawdzie  honorowym, ale jednak burmistrzem. Niektórzy mieszkańcy amerykańskiego miasteczka tylko jego uznają za prawowitego gospodarza. Kocur ma ponad 16 lat i rezyduje w… sklepie obok ratusza. O nim i jego mieście usłyszał cały świat.  Właśnie był na okładce „Alaska Magazine”, wcześniej opisywano go w wielu amerykańskich i światowych gazetach.  – Dzięki niemu odwiedza nas kilkudziesięciu turystów dziennie – chwali się Lauri Stec, pracownica sklepu, w którym mieszka koci burmistrz.

Warto zauważyć, że Talkeetna to naprawdę mała, położona 150 kilometrów na północ od Anchorage, miejscowość, która liczy zaledwie 900 mieszkańców (podobno ma prawa miejskie). Dzięki obywatelskiemu żartowi miejscowość stała się popularnym przystankiem dla turystów podróżujących ze stolicy stanu do Parku Narodowego Denali i znajdującej się tam najwyższej góry Ameryki Północnej – Mount McKinley. Miasteczko jest bazą więc wypadową dla alpinistów i wspinaczy. Przyjeżdżają tam także narciarze, kajakarze i wędkarze. Powszechnie uważa się również, że Talkeetna jest w dużej mierze pierwowzorem dla miasteczka Cicely z popularnego serialu „Przystanek Alaska”. Dziś turyści, którzy odwiedzają to miejsce, często robiąc też przystanek w podróży, od razu pytają o Stubbsa. I oczywiście robią zdjęcie kotu, który rozsławił miasto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.