fot. GK: Kot kaszubski :)

17 lutego obchodzimy na całym świecie Dzień Kota. Święto to wymyślili Włosi w 2006 roku.  Według ostatnich danych statystycznych w Polsce żyje 6,4 mln kotów.

17 lutego od kilku lat obchodzimy Światowy (Międzynarodowy) Dzień Kota. World Cat Day, National Cat-Day, International Cat Day, Giornata mondiale del gatto – to święto, które wprowadzili do międzynarodowego kalendarza Włosi w 2006 roku.

fot. GK: Kot kaszubski :)

Przy tej okazji warto wspomnieć o pewnej ciekawostce. W 1982 r. Fédération Internationale Féline uznała nową rasę kota europejskiego krótkowłosego. Badacze twierdzą, że owa młoda rasa pochodzi bezpośrednio od „szeroko rozpowszechnionej populacji kotów występujących wokół siedzib ludzkich na terenie północnej Europy”. Dlatego – ich zdaniem – określenie „kot europejski” jest często mylnie stosowane wobec każdego kota domowego bez rodowodu, czyli każdego dachowca. Kot europejski, zwany również kotem celtyckim, jest podobno blisko spokrewniony z kotem brytyjskim, zaś najczęściej występuje w  rejonie Morza Bałtyckiego.

Fot. GK. Kot gdyński

Znany nam wszystkim kot europejski jest przypuszczalnie potomkiem udomowionego kota egipskiego, który 2,5 tys. lat temu trafił do Grecji, a stamtąd rozprzestrzenił się w całej Europie. Jak dowodzą ryciny, do Szwecji trafił już ok. 370-600 r. naszej ery. Obecnie ów rasowy kot,  ze względu na uderzające podobieństwo do zwykłego dachowca,  jest  rzadko pokazywany na wystawach. Zatem kto potrafi udowodnić, że nasz kaszubski kot nie jest rasowy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.