fot. Dworzec Morski - zdjęcie ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni

Dworzec Morski w Gdyni 8 grudnia obchodził swoje 79 urodziny. To historia milionów Polaków opowiadana na zdjęciach, wspomnieniach, publikacjach.

fot. Dworzec Morski – zdjęcie ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni

Od samego początku na dworcu tętniło życiem. Jedni odpływali z nadzieją inny przyjeżdżali. Wokół usłyszeć można było nieustający gwar, rozmowy, silniki samochodów, gwizdy lokomotyw. Tysiące ludzi gromadziło się w jednym miejscu. Nie musiał on czekać na wzrost ruchu pasażerskiego – kiedy oddano go do użytku 8 grudnia 1933 r. dla tysięcy ludzi gdyński port był już oknem na świat. Dla władz centralnych dworzec był zadaniem priorytetowym – uosabiał wszystkie ambicje młodego państwa. Dzięki wielkim środkom i zaangażowaniu do uwieńczenia budowy sukcesem wystarczyło zaledwie 12 miesięcy – opowiadają urzędnicy UM w Gdyni – Sama uroczystość otwarcia oddawała znaczenie, jakie przywiązywano do tej inwestycji na najwyższych szczeblach władzy.

Uczestniczyli w niej minister przemysłu i handlu Ferdynand Zarzycki, minister spraw zagranicznych Józef Beck oraz inni przedstawiciele Rady Ministrów, instytucji państwowych, wojska i duchowieństwa. Tłumnie stawili się mieszkańcy miasta. Nic dziwnego – mało który port w całej Europie mógł poszczycić się czymś choćby zbliżonym do klasy gdyńskiego dworca – dodają urzędnicy. W czasie II Wojny Światowej wojska niemieckie budynek Dworca przerobiły na biurowiec, uległ on częściowemu zniszczeniu. Po wojnie z biegiem lat coraz większą powierzchnię adaptowała dla siebie poczta i rozmaite podmioty gospodarcze.

Później budynek trafił do rejestru zabytków, ówczesny, nieustający w nim gwar ucichł. Obecnie coraz częściej budynek Dworca odwiedzany jest przez mieszkańców, podróżujących, bo właśnie tutaj swoją siedzibę ma Muzeum Emigracji w Gdyni. – Póki co odbywały się tu pokazy filmów, warsztaty i spotkania autorskie – wszystko po to, aby jeszcze raz tchnąć ducha w to wspaniałe miejsce. Lada moment jednak przeprowadzony zostanie gruntowny remont, po którym nowa instytucja rozpocznie swoją regularną działalność. I wtedy też opowie historie tysięcy ludzi, którzy właśnie z tego miejsca ruszali w swoje najważniejsze w życiu wędrówki – informuje UM w Gdyni.

Na zamieszczonej na facebooku ankiecie urzędnicy zadają pytanie: Dworzec Morski w Gdyni – co Twoim zdaniem jest w nim najciekawsze? Większość osób zaznacza odpowiedź: „Opowiada historię milionów Polaków”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.