fot. archiwum GK

Jest szansa na to, że będą korzystne dla naszych rybaków zmiany w długoterminowym planie zasobów dorsza w Morzu Bałtyckim.  Jedną z najważniejszych jest zezwolenie na połów tej  ryby w okresie letnim, co do tej pory było całkowicie zakazane.

fot. GK: Port w Rowach

Komisja rybołówstwa Parlamentu Europejskiego przyjęła sprawozdanie europosła PO Jarosław Wałęsy, którego celem jest uaktualnienie bieżącego unijnego prawa połowowego oraz jego uelastycznienie.

– Plan w zakresie zasobów i połowów dorsza w Morzu Bałtyckim jest dobry, bo w efekcie doprowadził do odnowienia się stada. Cieszę się, że ponad podziałami udało się osiągnąć mocne kompromisy z korzyścią dla ryb i rybaków. Po tygodniach negocjacji udało się doprowadzić do zapisów, które pozwolą na pewne uelastycznienie planu wieloletniego. Szczególnie dotyczy to floty przybrzeżnej poławiającej na jednostkach do 12 metrów. Oznacza to wyjście na przeciw potrzebom przedstawicieli sektora jak również sugeruje, że przyszłe plany i reformy będą uwzględniały specyfikę danego akwenu przy pogłębianiu się regionalizacji – powiedział po głosowaniu europoseł PO Jarosław Wałęsa.

Najważniejsza przegłosowana zmiana to umożliwienie połowów łodziom mniejszym niż 12 metrów w obszarze do 10 mil morskich w okresie zamkniętym. Zmiana pozwoli drobnemu rybołówstwu przybrzeżnemu poławiać dorsza  w okresie letnim.  Raport będzie poddany pod głosowanie plenarne podczas styczniowej sesji w Strasburgu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.