fot. Odbiór prac remontowych w towarzystwie konserwatora i przedstawicieli władz Wejherowa/UM Wejherowo

Od zeszłego roku Miasto Wejherowo remontuje zabytkowe nagrobki na Starym Cmentarzu przy ulicy 3 Maja. Podobnie jak w roku ubiegłym tak i w tym odnowione zostały kolejne cztery.

fot. Odbiór prac remontowych w towarzystwie konserwatora i przedstawicieli władz Wejherowa/UM Wejherowo

 Prowadzone w tym roku prace trwały od października do listopada. Objęto nimi jedne z najstarszych grobów, gdzie spoczywają szczególnie zasłużeni obywatele miasta Wejherowa. Podczas tych prac wyremontowano nagrobki: Alfonsa Wieniawa-Chmielowskiego – burmistrza Wejherowa z okresu międzywojennego, wejherowianki Walerii Murawskiej zamordowanej w obozie koncentracyjnym w Dachau, Alojzego Karwasza nauczyciela biologii zamordowanego w Piaśnicy oraz grobowiec rodziny Nierzwickich z dużą figurą Matki Boskiej.

– Nagrobki poddano gruntownej renowacji, rozebrano je i sklejono na nowo. Ustabilizowano także grunt i nagrobki pod względem technicznym i konstrukcyjnym, a całość oczyszczono z glonów i wypolerowano. Dokonano również retuszu i odnowienia napisów na tych nagrobkach – informuje konserwator Izabela Huk-Malinowska. Łączny koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 14 tysięcy złotych. Jak zapewnia Piotr Bochiński, zastępca prezydenta, to dopiero początek odnawiania cmentarnych zabytków. W kolejnych latach prace będą kontynuowane.

1 KOMENTARZ

  1. Witam czytających co do nagrobku Alojzy Karwasz to jest mojego pradziadka Wincentego Karwasz brat ich rodzice Martin K i Marianna Kluczewska. K.Czytając trochę o losach moich przodków to historia jest ciekawa,smutna i interesująca.Może ktoś wie co się stało z jego żoną i dziećmi ???pozdrawiam i do usłyszenia Maciej Karwasz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.