Fot. Festiwal Pomuchla w Łebie

Smakosze ryb z całej Polski spotkają się w niedzielę w Łebie na XII Festiwalu Pomuchla. To największa w kraju impreza promująca kaszubskiego dorsza.

Fot. Festiwal Pomuchla w Łebie

W niedzielę 12 grudnia w hali sportowej w Łebie będziemy mogli uczestniczyć w festynie odpustowym św. Mikołaja  i konkursie na potrawy z dorsza. Festiwal Pomuchla odbywa się w nadmorskim kurorcie zawsze w niedzielę najbliższą odpustowi św. Mikołaja.  – Pomuchel to po kaszubsku – dorsz, a impreza to  powrót do starej kaszubskiej tradycji – mówią organizatorzy Festiwalu Pomuchla.

Fot. archiwum

Kult dorsza w Łebie wiąże się z kościołem pod wezwaniem św. Mikołaja, w którym od XII wieku centralne miejsce zajmowała srebrna figura ryby – podkreślająca związki łebskiego ludu z morzem. Srebrnym pomuchlem witano dostojników i brać żeglarską. Używano go także podczas uroczystości pogrzebów i ślubów, a przede wszystkim podczas odpustu patrona kościoła.

Fot. festiwalpomuchla.pl

Niestety po sztormowej zagładzie Starej Łeby w końcu XVI wieku, która zbiegła się z reformacją, sprzedano wyposażenie zniszczonego kościoła wraz ze srebrnym dorszem. W nowej Łebie srebrny dorsz pojawił się na rybackim sztandarze.

Po roku 1945 kościół pod wezwaniem św. Mikołaja został przemianowany na kościół Wniebowzięcia NMP. Mieszkańcy zrozumieli wtedy potrzebę opieki św. Mikołaja i zaczęli świętować 6 grudnia odpust swojego patrona.  W czerwcu 1999 roku poprzez symboliczny dar srebrnego pomuchla ofiarowany przez łebskich rybaków dla Papieża Jana Pawła II, przywołana została tradycja kultu dorsza. Od tego czasu organizowany jest także coroczny Festiwal Pomuchla, który przyciąga nie tylko mieszkańców Łeby.

Fot. festiwalpomuchla.pl

Również i w tym roku organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji. W niedzielę 12 grudnia w godz. 12.00 -14.00 w hali sportowej odbędzie się konferencja „Dorsze nas żywiły…”, zaś od godz. 15.00 w tym samym miejscu będziemy mogli uczestniczyć w festynie dorsza. Gościem specjalnym festiwalu będzie popularny szef kuchni Karol Okrasa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.