Zwycięski projekt/mat. prasowe

9 listopada rozstrzygnięty został międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno – technicznej zwodzonej kładki pieszej przez Motławę na Ołowiankę. Zwyciężyła koncepcja projektantów ze Słowenii.

Zwycięski projekt/mat. prasowe

Konkurs Miasto Gdańsk ogłosiło w maju tego roku. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie napływały z całego świata. Zgłosiły się 154 zespoły, do udziału w konkursie dopuszczonych zostało 130 zespołów – Tak duże zainteresowanie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania – mówił podczas ogłoszenia wyników, zastępca prezydenta Gdańska, ds. polityki przestrzennej, Wiesław Bielawski. Konkurs wygrali projektanci ze Słowenii PONTING d. o.o. (Ltd) (Maribor), nagroda w wysokości 50 tys. zł. Autor zwycięskiej koncepcji niezależnie od nagrody pieniężnej otrzyma zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji projektowej kładki.

Zwycięski projekt/mat. prasowe

Kładka, poprowadzona w okolicy ul. Grodzkiej 9, skomunikować ma Główne Miasto z Ołowianką, zapewnić ma łatwiejszy dostęp do instytucji kultury, dać możliwość łączenia oferty kulturalnej Muzeum II Wojny Światowej Filharmonii i Centralnego Muzeum Morskiego, stworzyć ma nową trasę spacerową i atrakcyjny akwen dla turystów morskich oraz zwiększyć atrakcyjność rejonu Szafarnia poprzez stworzenie nowego dojścia – to argumenty, które przemawiają za jej budową.

Kładka otwierać i zamykać ma się w czasie krótszym niż dwie minuty; znajdować się ma na wysokości 2,5 m w świetle toru wodnego Motławy – to niektóre z wymogów konkursowych określonych na podstawie analizy wariantowej dla budowy przeprawy przez Motławę sporządzonej na zlecenie miasta, którym musieli sprostać projektanci.

Zwycięski projekt/mat. prasowe

Teren opracowania konkursowego objęty jest ochroną dziedzictwa kulturowego oraz ochroną archeologiczną. Maksymalny planowany łączny koszt wykonania zwodzonej kładki pieszej przez Motławę na Wyspę (wraz z budynkiem do obsługi kładki i zagospodarowaniem terenu przyległego) wynosi 13 mln zł.

[youtube_sc url=”http://youtu.be/rL-tz2Jb5ac”]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.