Bp Ryszard Kasyna/fot. Archidiecezja Gdańska

Diecezja Pelplińska została utworzona przez Jana Pawła II 20 lat temu. Pierwszym biskupem diecezji był zmarły w kwietniu bieżącego roku bp Jan Bernard Szlaga. W październiku ogłoszono nowego biskupa bp Ryszarda Kasynę.

Bp Ryszard Kasyna/fot. Archidiecezja Gdańska

27 października 2012 r. Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła nominację bp. Ryszarda Kasyny na biskupa diecezjalnego w Pelplinie. Nowy biskup Kasyna jest doktorem prawa cywilnego i kanonicznego oraz jednym z kilku polskich adwokatów Roty Rzymskiej. Świecenia kapłańskie otrzymał w styczniu 82 roku. 24 stycznia 2005 papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej. To ostatni biskup, wchodzący w skład Konferencji Episkopatu Polski, którego mianował Jan Paweł II.

– Nowy Biskup Pelpliński jest synem ziemi pomorskiej i dobrze zna specyfikę duszpasterstwa w Diecezji Pelplińskiej. Proszę mi wybaczyć osobistą refleksję, ale jestem szczęśliwy z takiego wyboru, ponieważ ks. bp Ryszard jest nie tylko kompetentnym i doświadczonym biskupem, ale też posiada cenne walory ludzkie – jest człowiekiem skromnym, pokornym i dobrym. Zatem Diecezja Pelplińska dziękuje Ojcu Świętemu za nowego Pasterza, którego przyjmuje z radością. – podkreśla na stronie diecezji bp Wiesława Śmigiel. Ingres ks. bpa Ryszarda Kasyny do Bazyliki katedralnej w Pelplinie odbędzie się 8 grudnia 2012 r. o godz. 11.00

Diecezja pelplińska liczy 800 tys. mieszkańców. Jej terytorium to prawie 13 tys. km², m.in. Kaszuby, Kociewie i Bory Tucholskie. Diecezja podzielona jest na 30 dekanatów i 290 parafii. Posługuje w niej prawie 600 księży. Pierwszym biskupem diecezji był zmarły 25 kwietnia br. bp Jan Bernard Szlaga. Jego 20 lat posługi przyniosło prawie 30 nowych parafii oraz liczne inicjatywy duszpasterskie, administracyjne, edukacyjne oraz w zakresie renowacji zabytków. Powołał do istnienia m.in. wydawnictwo diecezjalne „Bernardinum” i diecezjalne „Radio Głos”.  W 1999 r. gościł Jana Pawła II. Od śmierci bp. Szlagi, diecezją pelplińską zarządza wybrany jej administratorem biskup pomocniczy Wiesław Śmigiel. Będzie on pełnił tę funkcję do czasu ingresu nowego biskupa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.