fot. Diecezja Pelplińska

25 kwietnia 2012 r. w Kociewskim Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim o godzinie 6:25 zmarł Pierwszy Biskup Pelpliński ks. prof. Jan Bernard Szlaga. Miał 72 lata. Od 1992 r. był biskupem diecezjalnym w Pelplinie.

fot. Diecezja Pelplińska

Biskup przebywał w placówce od niedzieli. Wcześniej od dłuższego czasu leczył się kardiologiczne. Przeszedł także operację wszczepienia by-passów.

Ksiądz Biskup Prof. Dr hab. Jan Bernard Szlaga był gdynianinem z urodzenia. W tym mieście przyszedł na świat 24 maja 1940. W gdyńskiej parafii, w Kacku, przyjął chrzest, w Gdyni uczęszczał do szkoły podstawowej. Kontynuował naukę w Collegium Leoninum w Wejherowie, oraz w Collegium Marianum w Pelplinie. Mówił o sobie, że na zawsze pozostał gdynianinem „z krwi i kości”.

Po przyjęciu święceń kapłańskich pracował jako wikariusz w Łęgu i Jabłonowie Pomorskim.

13 czerwca 1988 został mianowany biskupem pomocniczym diecezji chełmińskiej i biskupem tytularnym Masculi. Sakrę biskupią przyjął 25 czerwca 1988. Następnie 25 marca 1992 został mianowany przez papieża Jana Pawła II pierwszym biskupem nowo utworzonej diecezji pelplińskiej. Uroczysty ingres do katedry pelplińskiej odbył się 24 maja 1992.

Był autorem setek publikacji, książek, artykułów, felietonów, opracowań encyklopedycznych. Znany i lubiany w regionie, dał się poznać jako duchowy przywódca Diecezji oraz intelektualista.

Źródło: Wikipedia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.