fot. Forum Norda

W Gdyni spotkali się członkowie Forum Norda. Na ostatnim spotkaniu podobnie jak na poprzednich zebrani rozmawiali na temat ustawy śmieciowej, która ma wejść w życie w przyszłym roku. Wspólnie skłaniają się ku jednemu z możliwych kryteriów naliczania opłat.

fot. Forum Norda

W ostatnim czasie, największe emocje wzbudzał temat nowej ustawy śmieciowej i związane z nią ustalenie stawki opłat. Stąd kolejne tygodnie pracy zespołu roboczego zaowocowały szerszym uznaniem dla wyboru kryterium gospodarstwa domowego jako podstawy naliczania opłaty. – Gminy chciałyby jednak różnicować ryczałty w zależności od wielkości gospodarstw. Zespół roboczy podejmie starania, by ustalić prawną dopuszczalność  takich działań, bowiem sam tekst ustawy nie pozwala przyjąć bez wątpienia, że będzie to legalne. – ustalono na ostatnim spotkaniu Forum. Pozostałe kryteria naliczania opłat, które mają do wyboru gminy to: liczba mieszkańców, w zależności od powierzchni nieruchomości lub od ilości zużytej wody. – Większość gmin nadal nie podjęła ostatecznej decyzji co do sposobu naliczania opłaty. Najbardziej zaawansowana w pracach zdaje się być Rumia, która rozpisała już przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów pochodzących z nieruchomości zamieszkałych. – czytamy na Forum NORDA.

Nową inicjatywą Forum będą regularne spotkania skarbników gmin. We własnym fachowym gronie będą mogli dzielić się wątpliwościami oraz wypracowanymi rozwiązaniami trudnych problemów finansowych i prawnych. Najbliższe spotkanie zapowiedziano na 12 grudnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.