fot. archiwum

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku zostało poddane kontroli przez inspektorów Wydziału Polityki Społecznej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Dopatrzono się licznych zaniedbań m.in. w procesie kwalifikacji rodziców zastępczych.

fot. archiwum

Wojewoda pomorski Ryszard Stachurski zapoznał się z wynikami kontroli przeprowadzonej w puckim Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie przez inspektorów Wydziału Polityki Społecznej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. W wyniku kontroli ustalono, że rodzina zastępcza Państwa Cz. nie została przeszkolona zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Szkolenie przeprowadzone w dniach 19 – 21 sierpnia 2010 roku nie było szkoleniem kandydatów na rodziny zastępcze zawodowe niespokrewnione z dzieckiem. Kwalifikacji na zawodową rodzinę zastępczą dokonano 9 września 2010 roku z naruszeniem przepisów polegających m.in. na przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego przez pracownika PCPR (w ramach wewnętrznych procedur) pomimo nieobecności jednego z kandydatów na rodzica zastępczego oraz uznaniu warunków mieszkaniowych za spełnione, pomimo, że dom kandydatów nie był wykończony i nie spełniał warunków umożliwiających przyjęcie 5 dzieci.

Ponadto pomimo uzyskania w drugiej połowie lipca ( tj. po tragicznym zdarzeniu) przez koordynatora pieczy informacji o tym, że matka zastępcza w przeszłości leczyła się psychiatrycznie, nie zostały podjęte odpowiednie działania, jedynie zobowiązano rodzinę zastępczą do dostarczenia zaświadczenia od lekarza psychiatry na okoliczność braku przeciwwskazań do opieki nad dziećmi. Nie podjęte zostały żadne działania stwierdzające utrudniony kontakt ojca oraz chrzestnych, którzy informowali o tym PCPR. Nieprawidłowości na liście znalazło się aż siedemnaście. Wyniki przeprowadzonej przez Wojewodę Pomorskiego kontroli zostaną przekazane odpowiednim organom ścigania w celu podjęcia dalszych kroków. Stosowne wnioski o zwiększenie nadzoru nad jednostką Powiatu, jaką jest PCPR oraz podjęcie koniecznych decyzji kadrowych w stosunku do osób winnych zaniedbań w PCPR, skierowane zostaną do Starosty Puckiego.

Ponadto, planowane są spotkania wojewody ze starostami oraz służbami pomocy społecznej, mające na celu wyeliminowanie potencjalnych nieprawidłowości, mogących wystąpić również w innych jednostkach samorządu terytorialnego w tym zakresie

1 KOMENTARZ

  1. PCPR według mnie to bałagan na kółkach,miałam z nimi do czynienia i to totalna żenada,osoby z którymi rozmawiałam w tym zakładzie nie zdawają sobie sprawy z głupot jakie mówią.Na szczęście byłam mądrzejsza od nich i nie narobiłam przez niech sobie smutku a innym zaskoczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.