fot. Szpital Miejski im. J. Brudzińskiego

Dziś o godz. 11 odbędzie się XXI sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego. Głównym punktem obrad będą głosowania nad przyjęciem uchwał dotyczących przekształcenia w spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dwóch placówek: Szpitala Miejskiego w Gdyni oraz Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

fot. Szpital Miejski im. J. Brudzińskiego

Dzięki przekształceniu Szpitala Miejskiego im. J. Brudzińskiego w Gdyni w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, samorząd województwa będzie miał możliwość ubiegania się o dotację z budżetu państwa z przeznaczeniem na spłatę zobowiązań nowego podmiotu w wysokości ok. 9,7 mln zł. Przedstawiona przez szpital w Gdyni koncepcja zakłada restrukturyzację polegającą m.in. na: budowie lądowiska do celów ratownictwa medycznego, modernizacji bloku operacyjnego, oddziału okulistycznego i oddziału wewnętrznego, a także informatyzacji placówki.

Natomiast przedstawiony przez Szpital Zakaźny w Gdańsku biznesplan zakłada restrukturyzację, polegającą na m.in. redukcji kosztów stałych o 15%, zasileniu finansowym PCChZiG kwotą ok. 10 mln zł, utworzeniu komercyjnego oddziału rehabilitacji, rozszerzeniu działalności o  udzielanie świadczeń stomatologicznych; zakupie fibroscanu i rozszerzenie działalności w tym zakresie, rozszerzeniu działalności o świadczenia w zakresie żywienia klinicznego. Szpital dzięki przekształceniu będzie miał możliwość odzyskania płynności finansowej, a także pozyskać dodatkowe środki finansowe z tytułu udzielanych świadczeń zdrowotnych poza kontraktem z NFZ. Ponadto pomorski samorząd będzie ubiegał się o dotację w wysokości ok. 7,5 mln zł pochodzącą z budżetu państwa na spłatę zobowiązań nowej spółki.

Radni podejmą również decyzję o powołaniu rad społecznych wszystkich jednostek ochrony zdrowia podległych samorządowi województwa pomorskiego. Ponadto zapoznają się z projektem Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020 oraz stanem realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego za 2011 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.