fot. WWF Polska / Bartosz Muszyński

Dzięki pomocy Błękitnego Patrolu WWF udało się uratować małą fokę pospolitą, znalezioną na plaży w pobliżu miejscowości Rowy. Zwierzę trafiło do helskiego fokarium, gdzie zostanie poddane rehabilitacji.

fot. WWF Polska / Bartosz Muszyński

Zgłoszenie o foce w Rowach wpłynęło w niedzielę, 22 lipca. Dzięki właściwej postawie turystów, którzy niezwłocznie poinformowali Stację Morską o obserwacji zwierzęcia, na miejscu pojawił się wolontariusz Błękitnego Patrolu WWF, Bartosz Muszyński.

– Oddzwoniłem do turysty, który zgłosił obserwację foki i wypytałem o szczegóły – relacjonuje Muszyński. – Mówił, ze jest młoda, ale nie jest biała. Foka leżała blisko zejścia na plażę. Na miejscu okazało się, że jest to foka pospolita. Szczeniak był bardzo mały, wychudzony i trząsł się. Zabezpieczyłem miejsce odpoczynku foki. Wtedy zapadła decyzja o tym, że musimy fokę przewieźć do helskiego fokarium.

Mała foka okazała się być samcem. Od miejsca znalezienia została nazwana Rowkiem. Oprócz ogólnego osłabienia, ma zranioną prawą, przednią płetwę. Teraz zostanie poddana rehabilitacji w fokarium.

Foka pospolita jest najmniej licznym gatunkiem foki – około 600 osobników – występującym w Bałtyku. Najbliższa kolonia fok pospolitych znajduje się 272 kilometry od Helu na szwedzkiej wyspie Olandia. Foka pospolita jest rzadkim gościem na polskim wybrzeżu, chociaż jej obserwacje każdego roku odnotowują wolontariusze WWF. W ubiegłym roku udało się im zaobserwować narodziny foki pospolitej w Ujściu Wisły. W odróżnieniu do szarej, pospolita przychodzi na świat na przełomie czerwca i lipca. Focze szczenię jest karmione mlekiem matki przez 4-6 tygodni, po czym rozpoczyna samodzielne polowania, pozostając jeszcze przez pewien czas pod matczyną opieką.

Zobacz: Więcej zdjęć Rowka na fan page WWF Polska >>

Jeśli jesteśmy na wybrzeżu Bałtyku i widzimy fokę, należy niezwłocznie zadzwonić do Błękitnego Patrolu WWF, pod numer telefonu 795 536 009 lub do Stacji Morskiej w Helu, numer (58) 675-08-36 – przypomina Paweł Średziński z WWF Polska. – Pod żadnym pozorem nie podchodźmy do foki, nie spychajmy jej do wody i zapewnijmy jej spokój.

Działalność Błękitnego Patrolu WWF jest możliwa dzięki realizacji projektu „Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce” (w skrócie „Ssaki bałtyckie”) współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”. Partnerami projektu są: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.