fot. M-City - Mural powstanie już wkrótce na ul. Żeromskiego/facebook Traffic Design

W dniach 20 lipca – 10 sierpnia czołówka polskiego street artu w ramach Festiwalu Traffic Design 2012 zmieni wybrane gdyńskie ulice, wiadukty i stacje SKM.

fot. M-City – Mural powstanie już wkrótce na ul. Żeromskiego/facebook Traffic Design

Inicjatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Traffic Design, które powstało z połączenia umiejętności i zainteresowań streetartowców, grafików, architektów, urbanistów, malarzy, a także działaczy społecznych. Cel jaki przyświeca akcji to polepszyć estetykę przestrzeni publicznych. W tym roku cały festiwal poświęcony zostanie Gdyni. Artyści zaprojektują prace w ten sposób, aby w całości nawiązywały do klimatu i architektury morskiego i modernistycznego miasta. Nie będą to oderwane od kontekstu urbanistycznego obrazy „wklejone” w przestrzeń, ale integralne projekty współgrające z układem i charakterem dzielnicy i budynków. Stowarzyszenie chce zaprezentować street art konstruktywny: przyjemny dla mieszkańców, atrakcyjny dla turystów – dobry dla miasta.

Prace i jej rezultaty będzie można oglądać w pobliżu ulic Portowej, Żeromskiego, Św. Piotra i Św. Wojciecha (Śródmieście), gdzie jak nigdzie indziej w mieście, nowoczesny wizerunek Gdyni spotyka się z historią małej rybackiej wioski i przedwojennymi marzeniami o pierwszym polskim porcie. Artyści wkroczą w klimatyczne zakamarki dzielnicy, odwołując się do historycznego i artystycznego kontekstu tego miejsca, w którego sąsiedztwie znajdują się m.in. Klub Muzyczny Ucho, Stocznia Remontowa Nauta, nabrzeże Dalmoru czy Klub Filmowy.

Odmienione zostaną również SKM Grabówek i SKM Redłowo. To kontynuacja długotrwałej współpracy z PKP i SKM w Trójmieście. Stowarzyszenie ponownie pojawi się w Redłowie, gdzie powstała zeszłoroczna realizacja artystów Autone i Roema. Nowe murale powstaną również na stacji Grabówek SKM. Wiadukty na ulicach Sportowej i Wielkopolskiej pomalowane zostaną dzięki inicjatywie i zaangażowaniu mieszkańców oraz PKP. Z prośbą o pomalowanie wiaduktu przy ul. Sportowej wystąpili radni tamtejszej dzielnicy. Tymczasem z propozycją pomalowania wiaduktu na ul. Wielkopolskiej zwróciło się PKP.

W festiwalu weźmie udział czołówka artystów polskiego street artu, m.in.: M-city, Etam Cru, Otecki, Autone i Roem, Dair, Nespoon, Maciek Szupica, Seikon oraz Jacyndol.

mat. prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.