fot. Style PA/CC/Flickr

Pięć kutrów rybackich z Polski i z Litwy w poniedziałek rozpoczyna poszukiwanie i wyławianie z morza „sieci-widm”, które stanowią zagrożenie dla zwierząt. Szacuje się, że wyłowione zostanie ponad 20 ton porzuconych sieci.

fot. Style PA/CC/Flickr

Zgubione przez rybaków lub zerwane podczas sztormu sieci, w ciągu pierwszych 3 miesięcy łowią ok. 20 proc. swoich możliwości. Potem ta zdolność obniża się, bo sieć plącze się lub opada na dno i po ponad dwóch latach łowi ok. 6 proc. tego, co mógłby nią złowić rybak. Ale nie przestaje.

– Mało kto mówi o tym niewidocznym problemie, chociaż jest on bardzo poważny, biorąc pod uwagę ilość sieci widm, które mogą w Bałtyku zalegać oraz ich wpływ na żywe organizmy – mówi Piotr Prędki z WWF Polska – W zeszłym roku wyłowiliśmy ponad 6 ton sieci. Jest to jednak kropla w morzu potrzeb. Dlatego WWF Polska już po raz drugi przeprowadzi wspólnie z rybakami i nurkami akcję usuwania sieci widm z Bałtyku.

W Polsce cztery kutry łącznie spędzą w morzu 40 dni i wyłowią minimum 12 ton sieci. Dodatkowo cztery tony usunięte zostaną z dwóch wraków statków w polskiej strefie ekonomicznej. Problem sieci widm nie dotyczy tylko polskich wód Bałtyku. Występuje on wszędzie tam, gdzie prowadzona jest działalność rybacka. W związku z tym w tym roku akcja oczyszczania Bałtyku rozszerzona została o wody litewskie. Na Litwie we współpracy z Litewskim Funduszem na rzecz Ochrony Przyrody kuter będzie wyławiał sieci przez 20 dni – dodaje Prędki. – Zostaną też oczyszczone wraki statków. Liczymy, że na wodach litewskich uda się usunąć 6 ton sieci widm.

W ramach projektu pilotażowego prowadzonego w 2011 roku przez WWF Polska przy wsparciu Baltic Sea 2020 oszacowano, że każdego roku trafia do wód Bałtyku około 10 tysięcy siatek stawnych. Dodatkowo szacuje się, że na samych wrakach zlokalizowanych w polskiej strefie zalega kolejne 450 ton sieci.

Projekt Usuwanie zalegających sieci z Bałtyku finansowany jest przez Fundację Baltic Sea 2020.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.