fot. GK

Setki gości z kraju i zagranicy, w tym także z Kaszub, do tego korpus dyplomatyczny i znani politycy – tak wyglądały obchody Święta Narodowego Kanady w Warszawie. Kraj klonowego syropu obchodzi 145 rocznicę powstania.

fot. GK

– W tym roku Kanada obchodzi 145 urodziny i mamy zaszczyt ugościć Państwa kilkoma specjałami kanadyjskimi, a mianowicie unikalnym winem, homarami i syropem klonowym – powiedział na otwarciu uroczystości ambasador Kanady w Polsce Daniel Costello. Na uroczystości przybyły setki gości, w tym wielu dyplomatów i polityków, m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i przewodniczący parlamentarnego zespołu kaszubskiego senator Kazimierz Kleina. Byli obecni także inni Kaszubi, m.in. znany działacz i twórca Eugeniusz Pryczkowski oraz prezes Radia Koszalin Piotr Ostrowski. Przybyli także dziennikarze Gazety Kaszubskiej, Gazety Kartuskiej i polonijnych mediów z Kanady oraz ekipy TVP i TVN.

Kaszubów zaproszono na wystawę fotografii, która pokazuje piękno obu spokrewnionych regionów – Kaszub i Barry’s Bay  w Kanadzie, gdzie mieszka kilkutysięczna mniejszość kaszubska. Wielki festyn, który odbył się  na terenie ambasady, był jednocześnie prezentacją kanadyjskich produktów i potraw. Okazuje się, że kraj ten słynie nie tylko z syropu klonowego, ale także jest jednym z największych na świecie eksporterów homarów. Coraz popularniejsze jest także wino z regionu Ontario oraz Kolumbii Brytyjskiej.

Kanada i Polska od kilku lat coraz silniej ze sobą współpracują, co udowodniła niedawna wizyta naszej delegacji z premierem na czele za oceanem. Spółka KGHM kupiła w Kanadzie największe złoża miedzi, zaś Kanadyjczycy wydobywają u nas gaz łupkowy. Dla Kaszubów Kanada jest szczególnym miejscem od czasu wielkiej emigracji w połowie XIX w.

Galeria

fot. GK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.